Plánovaný supersummit mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho americkým protějškem Joem Bidenem padl. (Ilustrační foto: archiv)

Plánovaný supersummit mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho americkým protějškem Joem Bidenem, který dohodl francouzský prezident Emmanuel Macron, padl. Podmínkou bylo, že Rusko nevpadne na Ukrajinu. Západ už představil nové sankce proti Rusku.

Na sankčním seznamu EU nově figurují dvě desítky vysoce postavených činitelů, je mezi nimi například ministr obrany Sergej Šojgu.

Postihy se týkají i více než tří stovek poslanců dolní komory ruského parlamentu, kteří hlasovali pro uznání nezávislosti separatistických regionů na východě Ukrajiny.

Brusel hodlá zároveň uvalit ekonomické sankce na ruské banky financující vojenské operace na těchto územích stejně jako omezit přístup ruského režimu na finanční a kapitálové trhy EU.

Británie uvalí sankce na pět ruských bank a tři podnikatele podle Londýna blízké Kremlu. Zmrazí jim aktiva a zakáže vstup do země.

Summit vojenských supervelmocí Ruska a USA se neměl konat v případě ruské invaze na Ukrajinu, uvedl úřad francouzského prezidenta.

Ruský prezident Putin však v pondělí 21. února uznal nezávislost dvou samozvaných republik vyhlášených separatisty na Donbasu. Poté nařídil ruské armádě zahájit misi v donbaských republikách. Cílem této mise má být „zajištění míru“.

Západ to odsoudil jakožto porušení mezinárodního práva.

Padl tak i plánovaný supersummit mezi ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho americkým protějškem Joem Bidenem, který dohodl francouzský prezident Emmanuel Macron.

Detaily summitu měl ve čtvrtek 24. února vyjednat šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Ministři zahraničí plánovali schůzi v některé z evropských zemí.

Blinken pro svou účast na tomto setkání rovněž stanovil podmínku, že Moskva do té doby na sousední zemi nezaútočí.

Summit se podle Elysejského paláce měl zaměřit na bezpečnost a strategickou stabilitu v Evropě. Po jednání Bidena s Putinem má být rozšířen i na další zapojené strany.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov však v pozdějším prohlášení zmírnil očekávání týkající se možného summitu prezidentů USA a Ruska.

„Je předčasné mluvit o jakýchkoli specifických plánech na organizaci jakýchkoli summitů,“ uvedl Peskov.

Ruští vojáci mezitím nadále zůstávají na rozsáhlém vojenském cvičení v Bělorusku. Na východě Ukrajiny se množí vojenské konflikty mezi ukrajinskou armádou a proruskými autonomistickými jednotkami.

Bidenův souhlas se summitem potvrdil i Bílý dům.

„Jsme vždy připraveni na diplomacii. Jsme také připraveni uplatnit sankce a další přísné postihy v případě, že si Rusko místo toho vybere válku,“ prohlásila tisková mluvčí Bílého domu Jen Psakiová.

„V současnosti se zdá, že Rusko pokračuje v přípravách na brzký plnohodnotný útok na Ukrajinu,“ doplnila Psakiová. (sfr, pel)

Putin vpadl na Ukrajinu. Západ se chystá uvalit na Rusko tvrdé sankce

Rusko uznalo samostatný Doněck a Luhansk. Ukrajinu označil Putin za výtvor V.I. Lenina