Brusel odmítl odklad, Česko se má ke kontrole střetu zájmů vyjádřit už do 22. září. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Evropská komise (EK) dala Česku nůž na krk. Brusel odmítl českou žádost o odklad 60 dní ohledně vyjádření, jak se zlepšila kontrola střetu zájmů při rozdělování evropských dotací. ČR musí nově stanovisko poslat do 22. září. V krajním případě by to mohlo dojít až zastavení všech dotací pro Česko.

Informoval o tom server iRozhlas.cz.

„S ohledem na slyšení našeho Generálního ředitelství dne 27. září 2021 ve Výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu trvám na tom, abych do 22. září obdržel vyčerpávající stav provedení požadovaných opatření,“ napsal Franck Sébert z Generálního ředitelství pro regionální politiku v dopise, který do Česka dorazil minulý pátek.

České úřady měly původně poslat do Bruselu dopis s popisem, jak zlepšily kontrolu střetu zájmů při rozdělování evropských dotací, do 8. září.

Ministerstvo pro místní rozvoj vedené Klárou Dostálovou (ANO) ale požádalo o posunutí termínu o 60 dní. To však nyní EK zamítla. Zda resort nyní stihne reagovat, není jasné.

Bruselské úřady chtějí, aby česká ministerstva vedla seznam veřejných funkcionářů a jimi vlastněných nebo ovládaných firem. Požadují dále, aby Česko zavedlo metodiku, která umožní posuzovat střet zájmů u firem vložených do svěřenských fondů. Nejznámějším případem takového podniku posledních let je Babišův koncern Agrofert.

Česko má nyní Bruselu popsat „probíhající zlepšování systému řízení a kontroly“ a uvést termín pro jeho dokončení.

Evropská komise navíc loni v říjnu nařídila v návaznosti na audit ke střetu zájmů hloubkovou prověrku dosud nekontrolovaných 12 projektů dceřiných firem Agrofertu.

Ministerstvo průmyslu a obchodu pod vedením Karla Havlíčka (ANO) na tom prý pracuje, zatím ovšem stále ještě zřejmě bez výsledku.

V polovině července dostalo Česko překlad posledního dopisu k auditu Evropské komise, který se zabýval střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Brusel tehdy kritizoval hlavně Havlíčkovo ministerstvo průmyslu, že lépe nekontroluje střet zájmů a svěřenské fondy.

Neschopnost České republiky vymoci dodržování pravidel proti střetům zájmů s evropskou legislativou by přitom mohla být důvodem k aktivování mechanismu na ochranu evropského rozpočtu, který byl schválený na přelomu roku.

V krajním případě by to mohlo znamenat až zastavení všech dotací pro Česko. (pel)


„Evropské dotace“ příjemcům v České republice uhradili zejména daňoví poplatníci z těch členských států Evropské unie, jež jsou tzv. „čistými plátci“, tedy které z peněz získaných zdaněním svých občanů a svých firem odvádějí do rozpočtu EU více prostředků, než z kolik z tohoto rozpočtu čerpají pro svoji potřebu. 

„Čistými plátci“ jsou v EU tyto státy: Německo, Itálie, Velká Británie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Finsko, Rakousko a Švédsko.

Česko požádalo EU o odklad 60 dní: Havlíček nestíhá zavést žádaná opatření ke střetu zájmů

Brusel zepsul Havlíčka a Dostálovou: Systém proti střetu zájmů v Česku nefunguje

Evropská komise varovala ČR před pozastavením dotací EU kvůli Babišovu střetu zájmů