Evropská komise zkritizovala ministry Havlíčka a Dostálovou za to, že v Česku nefunguje systém proti střetu zájmů. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Evropská komise (EK) zkritizovala ministra průmyslu Karla Havlíčka (ANO) a ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO). Brusel vytkl Česku, že v zemi nefunguje systém proti střetu zájmů. 

Informoval o tom server iRozhlas.cz.

Česko minulý týden dostalo překlad posledního dopisu k auditu Evropské komise, který se zabýval střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Podle serveru iRozhlas.cz komise zároveň upozornila, že závěry auditu ke střetu zájmů premiéra Babiše jsou konečné.

„Účelem navazující fáze pak je zajistit sledování účinného provádění doporučení uvedených v auditu, a nikoli zahájit nové kolo výměny rozporných argumentů týkajících se konečných zjištění auditu,“ citoval web.

Bruselu vadí závažné nedostatky v nastavení systému, který má zamezit střetu zájmů.

„Systém k zamezení střetu zájmů je v tomto ohledu nadále hodnocen jako řádně nefungující,“ uvedli auditoři.

EK kritizuje hlavně Havlíčkovo ministerstvo průmyslu, že lépe nekontroluje střet zájmů a svěřenské fondy. Nezařadilo do svých postupů ani metodické stanovisko vydané MMR na konci loňského roku kvůli lepšímu prověřování střetu zájmů.

MPO si navíc protlačilo, aby některým podnikům z Babišova holdingu Agrofert byly preventivně pozastavené dotace nakonec vyplaceny. Havlíček tvrdí, že si tak chce resort otestovat reakci Bruselu na proplacení.

Podle finální auditní zprávy EK neměl holding Agrofert nárok na dotace, které čerpal, protože Babiš je ve střetu zájmů. A i když firmy formálně nejsou jeho majetkem, stále je beneficientem fondu, takže veškeré zisky všech firem ve fondu patří Babišovi.

Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, kdy koncern kvůli českému zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

Podle kritiků ale premiér Agrofert nadále ovládá. Právní služba EK dospěla už koncem listopadu 2019 k závěru, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu firmy a jako premiér má zároveň vliv na rozhodování o rozpočtu i dotacích.

Babiš střet zájmů opakovaně odmítá, Česku podle něj nehrozí vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding postupoval podle zákonů. (pel)


„Evropské dotace“ příjemcům v České republice uhradili zejména daňoví poplatníci z těch členských států Evropské unie, jež jsou tzv. „čistými plátci“, tedy které z peněz získaných zdaněním svých občanů a svých firem odvádějí do rozpočtu EU více prostředků, než z kolik z tohoto rozpočtu čerpají pro svoji potřebu. 

„Čistými plátci“ jsou v EU tyto státy: Německo, Itálie, Velká Británie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Finsko, Rakousko a Švédsko.

Finální audit EK: Premiér Babiš je ve střetu zájmů, Agrofert neměl na dotace nárok

Stát nakonec dotaci pro Agrofert vyplatil. V Bruselu si chce otestovat střet zájmů Babiše

Firmy premiéra Babiše zažalovaly Havlíčkovo ministerstvo kvůli nevyplaceným dotacím

Evropská komise plánuje chránit rozpočet EU před Babišem ve střetu zájmů