Brusel plánuje chránit rozpočet EU před českým premiérem Babišem ve střetu zájmů, potažmo celkově před rozmáhajícími se oligarchickými strukturami.(Ilustrační foto: Redakční koláž)

Evropská komise (EK) plánuje chránit rozpočet Evropské unie (EU) před českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) ve střetu zájmů, potažmo celkově před rozmáhajícími se oligarchickými strukturami. Podle šéfky výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové by Komise měla najít účinnější způsob, jak chránit rozpočet a předejít tomu, aby dotace v případě jejich odebrání Bruselem hradili daňoví poplatníci v jednotlivých zemích.

O debatě europoslanců o výsledcích auditu o střetu zájmů českého premiéra Babiše informovala Česká televize.

„Je naprosto nepřijatelné, jak silně se v Česku rozmáhají oligarchické struktury, jak se upevnily. S jak velkou drzostí a neomaleností pracují na tom se nadále obohacovat na evropských či národních dotacích,“ řekla Hohlmeierová, která loni vedla kontrolní misi europarlamentu do Česka.

Členové tehdy rovněž dospěli k závěru o Babišově střetu zájmů. Předseda vlády ji tehdy označil za „totálně pomatenou“ a prohlásil, že nerozumí fungování dotací.

Podle Hohlmeierové by Komise měla najít účinnější způsob, jak chránit rozpočet a předejít tomu, aby dotace v případě jejich odebrání Bruselem hradili daňoví poplatníci v jednotlivých zemích.

Upozornila, že chybí jasně daná pravidla, „aby nebylo možné, že ti, kteří sami vyjednávají, byli ti, kteří dostávají nejvíc peněz, protože oni sami, jejich rodina či přátelé vlastní největší podniky“.

Eurokomisař pro rozpočet Johannes Hahn by měla být nejvyšší prioritou ochrana peněz daňových poplatníků. Podle něho by mohlo být využito pravidlo spojující čerpání unijních peněz s dodržováním principů právního státu.

K tomu vyzývá i většina europoslanců.

Neschopnost České republiky vymoci dodržování pravidel proti střetům zájmů s evropskou legislativou by mohla být důvodem k aktivování mechanismu na ochranu evropského rozpočtu, který byl schválený na přelomu roku.

V krajním případě by to mohlo znamenat až zastavení všech dotací pro Česko.

Podle finální auditní zprávy EK neměl holding Agrofert nárok na dotace, které čerpal, protože Babiš je ve střetu zájmů. A i když firmy formálně nejsou jeho majetkem, stále je beneficientem fondu, takže veškeré zisky všech firem ve fondu patří Babišovi.

Babiš vlastnil Agrofert do února 2017, kdy koncern kvůli českému zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenských fondů.

Podle kritiků ale premiér Agrofert nadále ovládá. Právní služba EK dospěla už koncem listopadu 2019 k závěru, že Babiš má zájem na ekonomickém úspěchu firmy a jako premiér má zároveň vliv na rozhodování o rozpočtu i dotacích.

Babiš střet zájmů opakovaně odmítá, Česku podle něj nehrozí vracení evropských peněz. Také Agrofert tvrdí, že holding postupoval podle zákonů. (pel)


„Evropské dotace“ příjemcům v České republice uhradili zejména daňoví poplatníci z těch členských států Evropské unie, jež jsou tzv. „čistými plátci“, tedy které z peněz získaných zdaněním svých občanů a svých firem odvádějí do rozpočtu EU více prostředků, než z kolik z tohoto rozpočtu čerpají pro svoji potřebu. 

„Čistými plátci“ jsou v EU tyto státy: Německo, Itálie, Velká Británie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Finsko, Rakousko a Švédsko.

Stát nakonec dotaci pro Agrofert vyplatil. V Bruselu si chce otestovat střet zájmů Babiše

Finální audit EK: Premiér Babiš je ve střetu zájmů, Agrofert neměl na dotace nárok

ČR vyplatila Agrofertu neoprávněně 155 milionů. EK prověří další miliardové dotace