Česko požádalo Brusel o odklad opatření kvůli střetu zájmů o 60 dní. (Ilustrační foto)

Česko požádalo Evropskou unii (EU) o odklad opatření kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o 60 dní. Havlíčkovo ministerstvo průmyslu totiž nestíhá zavést žádaná opatření ke střetu zájmů. Původní lhůta přitom byla stanovena už na tuto středu. V krajním případě hrozí Česku až zastavení všech dotací.

Informoval o tom server iRozhlas.cz.

Podle finální auditní zprávy EK neměl holding Agrofert nárok na dotace, které čerpal, protože Babiš je ve střetu zájmů. A i když firmy formálně nejsou jeho majetkem, stále je beneficientem fondu, takže veškeré zisky všech firem ve fondu patří Babišovi.

Babiš střet zájmů opakovaně odmítá, Česku podle něj nehrozí vracení evropských peněz.

České úřady měly podle serveru poslat do 8. září do Bruselu dopis s popisem, jak zlepšily kontrolu střetu zájmů při rozdělování evropských dotací.

„Na základě žádosti ministerstva průmyslu a obchodu jsme Evropskou komisi požádali o posun reakce o 60 dní,” řekl serveru mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Vilém Frček.

V polovině července dostalo Česko překlad posledního dopisu k auditu Evropské komise, který se zabýval střetem zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO).

Brusel tehdy kritizoval hlavně Havlíčkovo ministerstvo průmyslu, že lépe nekontroluje střet zájmů a svěřenské fondy.

Neschopnost České republiky vymoci dodržování pravidel proti střetům zájmů s evropskou legislativou by přitom mohla být důvodem k aktivování mechanismu na ochranu evropského rozpočtu, který byl schválený na přelomu roku.

V krajním případě by to mohlo znamenat až zastavení všech dotací pro Česko.

Bruselské úřady chtějí, aby česká ministerstva vedla seznam veřejných funkcionářů a jimi vlastněných nebo ovládaných firem. Požadují dále, aby Česko zavedlo metodiku, která umožní posuzovat střet zájmů u firem vložených do svěřenských fondů. Nejznámějším případem takového podniku posledních let je právě Babišův koncern Agrofert. (pel)


„Evropské dotace“ příjemcům v České republice uhradili zejména daňoví poplatníci z těch členských států Evropské unie, jež jsou tzv. „čistými plátci“, tedy které z peněz získaných zdaněním svých občanů a svých firem odvádějí do rozpočtu EU více prostředků, než z kolik z tohoto rozpočtu čerpají pro svoji potřebu. 

„Čistými plátci“ jsou v EU tyto státy: Německo, Itálie, Velká Británie, Francie, Dánsko, Nizozemsko, Finsko, Rakousko a Švédsko.

Brusel zepsul Havlíčka a Dostálovou: Systém proti střetu zájmů v Česku nefunguje

Evropská komise varovala ČR před pozastavením dotací EU kvůli Babišovu střetu zájmů