Kurz bitcoinu spadl pod 30 tisíc dolarů. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Kurz bitcoinu, který v posledních týdnech kolísá, se podruhé od začátku roku propadl pod 30 tisíc USD (653 670 korun). Nejznámější virtuální měna s sebou stáhla i další digitální platidla. Za posledních 24 hodin přišel globální trh s kryptoměnami zhruba o 100 miliard USD (2,1 bilionu korun).

Vyplynulo to z dat serveru CoinMarketCap, který tržní hodnoty sleduje.

V úterý ráno ale kurz klesl až na 29 530 dolarů (643 429 korun). Po prvním propadu pod 30 tisíc dolarů, ke kterému došlo na konci června, je to tak letos druhý nejhorší výsledek.

Od svého dubnového maxima 64 829 dolarů (1 412 559 korun) odepsal už více než polovinu své hodnoty. Během úterního obchodování začal pokles pomalu zpomalovat.

Ethereum či XRP odepisovaly od 7 do 10 procent.

Za posledních 24 hodin přišel globální trh s kryptoměnami zhruba o 100 miliard USD (2,1 bilionu korun).

V Česku do kryptoměn investuje třeba ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Ten podle majetkového přiznání v roce 2020 vložil 118 tisíc korun do bitcoinu a etherea.

Na cenu kryptoměn negativně působí zásahy regulačních úřadů po celém světě.

Proti virtuálním, nestátním měnám vystupují také orgány EU. Evropský bankovní úřad opakovaně varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko.

Americké ministerstvo financí oznámilo, že bude vyžadovat, aby se veškeré transakce v kryptoměnách v hodnotě přes 10 tisíc dolarů (217 tisíc korun) hlásily tamnímu daňovému úřadu IRS (Internal Revenue Service).

Čína zakázala poskytovat služby spojené s kryptoměnami a hodlá tvrdě zasáhnout i proti samotnému obchodování s virtuálními měnami.

A Indie rovnou chystá zákon, který kryptoměny zakáže a umožní každému, kdo s nimi bude v zemi obchodovat, vyměřit vysokou pokutu.

Japonská vláda se zase snaží globálně prosadit pro soukromé digitální měny stanovení přísnějších pravidel. (pel)

Japonsko tlačí na globální omezení kryptoměn. Tokio má z digitálních měn čím dál větší strach

Čína a Musk poslali kryptoměny do kytek: Bitcoin klesl o 40 %. Padají i další kryptoměny

Indie má v plánu zakázat kryptoměny. Za těžbu i obchodování bude hrozit pokuta

Británie má v plánu vytvořit vlastní státní kryptoměnu. Mohla by se jmenovat britcoin