Výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin, do které před 3 měsíci investoval 1,5 miliardy dolarů. (Ilustrační foto)

Automobilka Tesla přestane přijímat platby za vozidla v bitcoinech. Podle Elona Muska jsou důvodem ohledy na životní prostředí. Podnik začne kryptoměnu opět používat, až bude mít její těžba menší dopad na planetu. Letos v únoru do ní přitom investoval 1,5 miliardy dolarů (33,3 miliardy korun).

„Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv,“ uvedl Musk na Twitteru.

Kryptoměny považuje Musk za dobrý nápad na mnoha úrovních a předpovídá jim slibnou budoucnost. Je však přesvědčen, že ta nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí.

Podnikatel upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat. Začne je opět využívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Cena bitcoinu po Muskově rozhodnutí klesla o přibližně pět procent, a to na 51 847 dolarů (téměř 1,1 milionu korun).

Když americký výrobce elektromobilů letos v únoru investoval do bitcoinu 1,5 miliardy dolarů (33,3 miliardy korun), kurz kryptoměny prudce posílil a začal lámat rekordy.

Pro těžbu je potřeba mnoho počítačů, které zase ke svému fungování potřebují elektřinu. Počet počítačů a objem energie, které bitcoiny vyžadují, stále roste, a s tím stoupá i uhlíková stopa digitální měny. (pel)

Kryptoměny jsou v ČR čím dál víc populární: Lidé už letos do jejich nákupu investovali 3 miliardy

Hodnota bitcoinu rekordně vystřelila: Virtuální mince se prodávala za více než 1 milion Kč