Americký prezident Joe Biden zrušil zákaz vydávání víz a zelených karet zavedený loni jeho předchůdcem Donaldem Trumpem, který tak chtěl ochránit pracovní místa pro Američany během koronavirové krize.

Americký prezident Joe Biden dál otevírá dveře přistěhovalcům. Nově zrušil zákaz vydávání některých víz a zelených karet, díky kterým mohou cizinci legálně pobývat ve Spojených státech. Vydávání víz zablokoval loni Donald Trump, který tak chtěl ochránit pracovní místa pro Američany v době koronavirové krize. 

Biden v prohlášení uvedl, že Trump svým nařízením blokoval žadatele o takzvané „zelené karty“, které cizinci využívají k dlouhodobým pobytům v USA, a pracovníky ze zahraničí. Uzavření dveří pro migranty podle něj neprospívá zájmům Spojených států.

Argumentuje naopak tím, že to USA škodí, protože to mimo jiné brání některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidem s legálním trvalým pobytem, aby se potkávali.

Nový šéf Bílého domu zatím ponechal v platnosti omezení pro vydávání víz sezónním pracovníkům, které má vypršet na konci března.

Administrativa předchozího prezidenta Donalda Trumpa vydala zákaz loni, aby ochránila americké zaměstnance a pracovní trh během pandemie covidu-19.

Biden už v kampani vyhlašoval pomoc utečencům a zmírnění protiimigračních pravidel. (pel)

Biden chce dát občanství 11 milionům běženců. USA berou útokem další tisíce uprchlíků

Biden pozval do USA migranty. Tisíce běženců z Latinské Ameriky se už vydaly na pochod