Americký prezident Joe Biden hodlá dát občanství 11 milionům migrantů, kteří nyní žijí v USA nelegálně. (Ilustrační foto: Redakční koláž)

Americký prezident Joe Biden má v plánu dát občanství 11 milionům nelegálních přistěhovalců. Biden už v kampani vyhlašoval pomoc utečencům a zmírnění protiimigračních pravidel, která zavedla předchozí Trumpova administrativa. Výsledkem tak je, že se každý měsíc na cestu do USA vydávají tisíce uprchlíků z Latinské Ameriky, kteří berou útokem americké hranice. 

Upozornil na to server Aktuálně.cz.

Počet lidí, kteří se snaží ilegálně dostat do Spojených států, od listopadového Bidenova vítězství raketově stoupá. Na hranicích bylo zadrženo v posledních čtyřech měsících v průměru 70 tisíc lidí.

Kromě toho přibývá také nezletilých uchazečů o azyl, kteří se spoléhají na vyšší ochranu před rychlým vypovězením zpět za hranici.

Biden hned první den ve funkci zastavil stavbu zdi na hranici s Mexikem, která měla zabránit pronikání ilegálních migrantů, pašeráků drog a zločinců z Mexika do Spojených států.

Pozastaveny byly deportace ze země. Zrušen byl i zákaz cestování z muslimských zemí.

Nový prezident už v kampani vyhlašoval pomoc uprchlíkům a zmírnění protiimigračních pravidel, která zavedla předchozí administrativa.

Výsledkem tak je, že se na cestu do USA od listopadu měsíčně vydávají tisíce uprchlíků z Latinské Ameriky.

Už dříve pak nově zvolený prezident představil návrh nového přistěhovaleckého zákona. Ten mimo jiné počítá s rychlejším získáním amerického občanství.

Žadatelé o azyl by navíc už nemuseli čekat na mexické straně hranice, ale během řízení by mohli být v USA.

Někteří však varovali, že nekontrolovatelný nápor migrantů by mohl ohrozit celou Bidenovu plánovanou reformu imigračního systému, jejímž cílem je umožnit získat občanství 11 milionů přistěhovalců, kteří nyní žijí v USA nelegálně. (pel)

Biden pozval do USA migranty. Tisíce běženců z Latinské Ameriky se už vydaly na pochod