Do USA se vydaly tisíce migrantů z Latinské Ameriky, protože nově zvolený americký prezident Joe Biden už v předvolební kampani vyhlašoval pomoc uprchlíkům a zmírnění protiimigračních pravidel, která zavedl jeho předchůdce Donald Trump. (Foto: Redakční koláž)

Nově zvolený americký prezident Joe Biden pozval do USA migranty. Tisíce běženců z Latinské Ameriky už se vydaly na pochod. Biden totiž už v předvolební kampani sliboval ukončení přísné imigrační politiky, kterou prosazoval jeho předchůdce Donald Trump. 

Tisíce honduraských migrantů prchají z regionů trpícího nedostatkem potravin, zpustošeného dvěma hurikány, suchem a ekonomickými problémy.

Na cestu se chystaly už týdny předtím, protože nově zvolený americký prezident Joe Biden už v předvolební kampani vyhlašoval pomoc uprchlíkům a zmírnění protiimigračních pravidel, která zavedl jeho předchůdce Donald Trump.

„Když se stanu prezidentem, okamžitě ukončíme Trumpův útok na důstojnost přistěhovaleckých komunit. Obnovíme naše morální postavení ve světě a naši historickou roli bezpečného útočiště pro uprchlíky a žadatele o azyl,“ sliboval tehdy Biden.

Naposledy se o víkendu nejméně 6 tisíc migrantů začalo přesouvat přes Guatemalu směrem k Mexiku a USA poté, co se jim na hondurasko-guatemalských hranicích podařilo prorazit policejní kordon.

Policisté nechtěli proti zástupu lidí použít zbraně a sílu, protože ve skupině bylo i mnoho rodin s dětmi.

Vstup do Guatemaly je sice povolen pouze s platnými dokumenty a nyní také negativním testem na covid-19, a přestože mnozí ve skupině tyto podmínky nesplňují, i tak se jim podařilo projít.

Hlavním cílem hromadného pochodu je „skupinový doprovod“ k dosažení hranice Spojených států a žádosti o politický azyl.

Trump vyhlásil nouzový stav

Vláda Spojených států nad mobilizací nové karavany migrantů vyjádřila znepokojení.

Úřadující komisař USA pro cla a ochranu hranic (CBP) Mark A. Morgan naléhá, ​​aby se běženci této možnosti vzdali.

„Neztrácejte čas a peníze a neriskujte svoji bezpečnost a zdraví,“ napsal šéf na Twitteru.

Dosluhující prezident Donald Trump v pátek nařídil na hranicích s Mexikem zavedení nouzového stavu.

Snížení počtu nelegálních přistěhovalců v USA bylo dříve Trumpovým plánem. Jeho vláda se zaměřila na vybudování hraniční zdi a omezení azylů.

V případě, že si uprchlíci rychle uvědomí, že nyní je ten správný čas na to, vydat se do Spojených států, hranice by mohla být rychle přemožena.

Vysoký úředník přechodného týmu uvedl, že představa, že Bidenova administrativa bude schopna umožnit všem přicházejícím žadatelům o azyl vstoupit do USA, aby mohli svůj nárok uplatnit v první den, je falešná.

Změny Trumpova přistěhovaleckého zákona 

Nyní v době zdravotní krize vyvolané pandemií koronaviru Bidenovy neuvážené sliby zformovaly kolony tisíců migrantů, kteří čekají, že je budou v USA vítat s otevřenou náručí.

Tato politika má jen dva možné následky. Buď USA migranty přijmou a v bezprecedentní ekonomické krizi přetížený americký zdravotní a sociální systém zaplaví tisíce migrantů, nebo migranty do USA nepustí a nechají je živořit v uprchlických táborech v Mexiku.

Karavana tisíců uprchlíků přitom nezamířila do Spojených států poprvé. Loni se k americko-mexické hranici vydaly desítky tisíc lidí. A další migranti by se mohli přidat i k nynější karavaně v příštích měsících.

Biden hodlá první den v úřadě představit návrh nového přistěhovaleckého zákona. Ten bude mimo jiné počítat s rychlejším získáním amerického občanství.

Migranti, kteří žili k 1. lednu letošního roku v USA, by tak mohli po splnění celé řady podmínek získat po 5 letech registrace trvalé povolení k pobytu. O americké občanství by pak mohli požádat po 8 letech legálního pobytu. Aktuálně žije ve Spojných státech zhruba 11 milionů nelegálních přistěhovalců.

Očekává se také, že nový šéf Bílého domu zruší některá opatření přijatá Trumpem, například zákaz cestování do USA z některých převážně muslimských zemí. (pel)