Evropská komise hodlá vyšetřovat Českou republiku za zavedení diskriminačních kvót na potraviny.

Evropská komise hodlá vyšetřovat Českou republiku za zavedení diskriminačních kvót na potraviny. EK chce podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost.

Oznámila to mluvčí EK. Podle ní zákon nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce.

Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od roku 2022 prodejny potravin v ČR o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů.

Zákon ještě bude schvalovat Senát.

„V případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu,“ zdůraznila mluvčí Evropské komise.

Evropská komise podle ní sleduje vývoj kolem české novely. Podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud zákon i s kvótami vstoupí v platnost.

Mluvčí uvedla, že kdykoli nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla „nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala“.

Za diskriminaci svých výrobců již nyní považují schválenou novelu zástupci osmi unijních zemí včetně Německa, Francie či Polska, kteří už Česko před zavedením kvót varovali.

Jejich zástupci mohou Česko zažalovat u Soudního dvora Evropské unie.

Pokud zákon vstoupí v platnost a EK po jeho analýze dospěje k závěru, že kvóty porušují unijní smlouvy, může vyzvat Česko k nápravě. V případě, že situaci nevyřeší dohodou, může se rovněž obrátit na soud. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Sněmovna zakázala prodej zahraničních potravin v Česku. Zavede 55% kvóty