Ekonomika celé Evropské unie klesla v letošním 2. čtvrtletí meziročně o 14,4 procenta. Eurozóna se propadla o 15 %. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Ekonomika celé Evropské unie klesla v letošním 2. čtvrtletí meziročně o 14,4 procenta a oproti předchozímu čtvrtletí spadla o 11,9 procent, tedy ještě více, než o kolik klesl HDP v České republice. Jedná se o rekordní celounijní propad HDP.  Vyplynulo to z odhadu, který zveřejnil statistický úřad Eurostat.

Evropská unie tak při použití srovnatelné metodiky výpočtu ekonomicky klesla ve 2. čtvrtletí hlouběji, než kolik činil hospodářský propad v USA. než Spojené státy.

Samotná eurozóna, tedy ekonomika zemí používajících euro, klesla proti předchozím třem měsícům o 12,1 procenta, meziročně pak o 15 procent.

(Připomeňme v této souvislosti volání Svazu průmyslu ČR po okamžitém příjetí eura v České republice…)

Eurostat zdůraznil, že jde o „zdaleka nejvýraznější propady, které jsme zaznamenali od začátku těchto měření v roce 1995“.

Druhé čtvrtletí bylo ve většině členských zemí EU silně ovlivněno koronavirovou pandemií, respektive vládními opatřeními proti šíření nemoci covid-19.

Španělsko spadlo o 18 %

Mezi nejvýznamnějšími ekonomikami EU poklesla německá ekonomika proti předchozímu čtvrtletí o 10,1 procenta, francouzská o 13,8 procenta, italská o 12,4 a španělská o 18,5 procenta.

Česká ekonomika zaznamenala ve druhém čtvrtletí pokles proti předchozím třem měsícům o 8,4 procenta (meziročně však o 10,7 procenta).

Lépe si vedly Lotyšsko, kde mezičtvrtletní propad HDP činil 7,5 procenta, a Litva, kde ekonomika proti předchozímu kvartálu klesla o 5,1 procenta.

Americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesala tempem 32,9 procenta. V USA však vývoj HDP měří jinak – používají přepočet na celý rok, zatímco EU vyjadřuje změnu HDP proti předchozímu čtvrtletí a proti stejnému období předchozího roku.

Při použití stejné metodiky americká ekonomika ve druhém čtvrtletí klesla proti předchozím třem měsícům o 9,5 procenta.

První rychlý odhad vývoje HDP v EU je založen na dílčích údajích, které se budou dál zpřesňovat. Příští zprávu o vývoji HDP za druhé čtvrtletí, která bude předběžná, Eurostat zveřejní 14. srpna.

Inflace roste

Zatímco hrubý domácí produkt klesá, meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 0,4 z červnových 0,3 procenta. Informoval o tom ve svém odhadu Eurostat. (sfr)