Svaz průmyslu vyzval Babišovu vládu k podpoře investic a stimulaci inovací. (Ilustrační foto)

Zástupci Svazu průmyslu a dopravy chtějí po Babišově vládě, aby podpořila firemní a veřejné investice, stimulovala inovace a urychlila digitální transformaci firem a státu. Kromě toho žádají přijetí eura, čemuž vládní kabinet není nakloněn. Tzv. desatero opatření pro obnovu ekonomiky předali premiérovi Andrejovi Babišovi (ANO). 

Svaz průmyslu a dopravy ČR o tom informoval na webu.

„Vláda by se měla soustředit na podporu investic, inovací, digitalizace, ale také zlepšit fungování trhu práce či zjednodušit a zpřehlednit regulaci,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.

S premiérem jednal o stavebním zákonu, podpoře exportu či zajištění zdravotní bezpečnosti.

Spor panuje v otázce ohledně přijetí eura a zaměstnávání zahraničních pracovníků. Hanák uvedl, že svaz euro dlouhodobě hájí, protože pomáhá exportérům.

„S ministerstvem financí jsme už připravili několik opatření v oblasti daní, která by měla firmy motivovat k obnově investiční aktivity. Soukromé investice jsou základem dlouhodobého ekonomického růstu, a proto je velmi potřebné, aby stát vytvářel prostředí pro jejich realizaci,“ řekla Andrea Gontkovičová, členka představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR.

„Za stejně podstatné považujeme nastavení funkčních podmínek pro veřejné investice do vědy, výzkumu a inovací. Obě oblasti jsou pro ekonomiku klíčové a musí jít ruku v ruce,“ pokračovala.

Jako jeden z nástrojů, který může v současné době podpořit ekonomiku, vnímá Svaz průmyslu i investiční pobídky.

Svaz průmyslu dlouhodobě upozorňuje vládu, že tuzemský trh práce by měl být pružnější. Stát by měl podporovat kratší pracovní úvazky či nové způsoby organizace práce, jako je například práce na dálku.

Pro rychlejší odeznění krizí je nutné také snížit bariéry pro najímání domácích a zahraničních pracovníků a pro ukončování pracovního poměru.

Vláda by podle svazu měla podporovat, například z operačních programů, investice do digitalizace a kybernetické bezpečnosti, které mohou zejména u menších a středních firem zvýšit budoucí odolnost vůči krizím a zlepšit jejich konkurenceschopnost.

Zároveň musí stát zrychlit budování potřebné digitální infrastruktury a rozšířit nabídku svých digitálních služeb. (pel)