Ekonomika v České republice se ve druhém čtvrtletí roku 2020 meziročně propadla o 10,7 procenta.

Ekonomika v České republice se ve druhém čtvrtletí roku 2020 meziročně propadla o 10,7 procenta. Jedná se o největší pokles hrubého domácího produktu (HDP) v historii samostatné ČR. Vyplynulo to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Vliv na tak zásadní pokles ekonomiky měla restriktivní vládní opatření proti šíření koronaviru.

Mezičtvrtletně, tedy oproti prvnímu čtvrtletí letošního roku klesl tuzemský HDP ve druhém čtvrtletí o 8,4 %.

„Významně negativní vliv mělo omezení nebo uzavření provozů v průmyslu, dále pak v odvětvích obchodu, dopravy, pohostinství a ubytování,“ vysvětlil přičiny propadu ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Hrubá přidaná hodnota (HPH) klesla téměř ve všech odvětvích národního hospodářství v ČR.

V meziročním srovnání byl vývoj HDP ovlivněn především výrazným poklesem zahraniční poptávky, nižší spotřebou domácnosti i nižší investiční aktivitou.

Odborníci očekávali pokles HDP až o 18 procent. Skutečný výsledek proto hodnotí jako relativně přijatelný. Navíc lze podle analytiků již pozorovat, že se tuzemská ekonomika odráží ode dna.

Babišova vláda kvůli koronaviru začala v březnu 2020 přijímat opatření, která měla zamezit šíření nákazy koronaviru. Omezila možnost podnikání v zemi, ale současně i z důvodu celkové situace došlo k zásadnímu omezení možnosti cestovat do zahraničí. Zastavil se také mezinárodní obchod.

Mnoho firem muselo přerušit činnost. Podniky se začaly potýkat s nedostatkem zaměstnanců i kvůli uzavřeným hranicím.

Vzhledem k příznivé epidemiologické situaci se zhruba od poloviny května začaly postupně restrikce uvolňovat.

Babiš to očekával

Pokles hrubého domácího produktu se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) očekával. Předseda vlády tak reagoval na oznámené výsledky ekonomiky. S tím, že příští výsledky už by měly být lepší.

„Je to stejně jako u Německa, samozřejmě jsme to čekali,“ prohlásil Babiš.

Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí poklesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 10,1 procenta.

„Já z hlediska rozpočtu jsem optimista, uvidíme, jak se s tím popasuje náš průmysl,“ podotkl dále Babiš.

Vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) označil pokles HDP vzhledem k restrikcím a v porovnání s ostatními zeměmi za přijatelný výsledek.

Vývoj ekonomiky ve druhém čtvrtletí podle Havlíčka dává šanci, že z krize může Česko vyjít nakonec dobře.

Vládní podpora se má nyní podle Havlíčka zaměřit na čtyři klíčové oblasti. První budou investice, a to veřejné i prostřednictvím odpisů a pobídek. Dále chce klást důraz na udržení zaměstnanosti a na záruční programy, které udrží financování podnikového sektoru. Poslední zásadní oblastí je podle Havlíčka výzkum, vývoj a inovace. (sfr)