NASA vyslal k Marsu robotické vozítko Perseverance, které bude hledat známky možného minulého života.

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) poslal na Mars robotické vozítko Perseverance (Vytrvalost), které je vybaveno i malou helikoptérou. Rover, který bude na rudé planetě hledat známky možného minulého života, by měl přistát v únoru 2021. Spojené státy americké se tak staly již třetí zemí, která v červenci vyslala raketu na Mars.

Raketa Atlas V se sondou Perseverance odstartovala k Marsu před 14:00 našeho času z mysu Canaveral.

Šestikolový rover Perseverance je podle NASA její zatím největší a nejsofistikovanější vozítko pro průzkum Marsu. Kromě hledání známek života bude sbírat vzorky tamních hornin a půdy, které by v budoucnu měly být přepraveny na Zemi.

Zařízení s autonomním navigačním systémem využívá kamery s vysokým rozlišením a software pro zpracování snímků. Je vybaveno několika přístroji, senzory a kamerovými systémy, kterými lze analyzovat povrch planety na dálku. Dokáže se navíc pohybovat dopředu i dozadu.

Vozítko je také vybaveno robotickou helikoptérou Ingenuity (Důvtip). Jde o první vrtulník, který by měl vzlétnout v řídké atmosféře na Marsu.

Spojené státy americké se tak staly již třetí zemí, která v červenci vyslala raketu na Mars.

Svou první samostatnou misi k Marsu zahájila před týdnem Čína. Ta hodlá k rudé planetě dopravit robotické vozítko poháněné solární energií, aby mohlo sbírat vědecká data. Satelit má k planetě dorazit v únoru 2021.

Jen o pár dní dříve vyslaly svou raketu k Marsu Spojené arabrské emiráty. Nosná raketa H-IIA s družicí Amal odstartovala z japonského vesmírného střediska Tanegašima. Satelit bude od května příštího roku zkoumat atmosféru rudé planety. (pel)