Nekonsolidované tržby průmyslové skupiny CZECHOSLOVAK GROUP v roce 2019 atakovaly hodnotu 30 miliard korun, meziročně vzrostly o 21 procent. (Ilustrační foto)

Nekonsolidované tržby průmyslového a technologického holdingu CZECHOSLOVAK GROUP (CSG) podnikatele Michala Strnada v roce 2019 dosáhly 28,5 miliardy Kč a EBITDA 2,97 miliardy Kč. Tržby meziročně vzrostly o 21 procent a EBITDA o 53 procent.

Dařilo se všem významným společnostem Strnadovy skupiny: automobilce TATRA TRUCKS, výrobci železničních brzd DAKO-CZ nebo firmám zaměřeným na radary a servis letadel. Ve společnostech ovládaných Michalem Strnadem pracovalo bezmála 8 tisíc lidí.

„Rok 2019 byl pro CSG velmi úspěšný. Díky růstu v aerospace jsme se proměnili v průmyslový a technologický holding vyrábějící finální výrobky s nejvyšší přidanou hodnotou. Až na výjimky jsme nedělali nové akvizice a spíše rozvíjeli společnosti, které už v holdingu máme,“ okomentoval výsledky majitel CSG Michal Strnad.

Největší společností CZECHOSLOVAK GROUP je kopřivnická TATRA TRUCKS, ve které drží Strnadův holding 65 procent a 35 procent skupina PROMET GROUP průmyslníka Reného Matery.

Loňské tržby Tatry byly 5,88 miliardy Kč a EBITDA 365 milionů Kč. Nejstarší česká automobilka tak dosáhla nejvyšších tržeb od roku 2010.

Výrazně rostl Strnadově skupině i železniční byznys.

Výrobce brzdových systémů pro kolejová vozidla DAKO-CZ utržil 1,14 miliardy Kč a EBITDA byla 201 milion Kč. Přitom v roce 2018 měla tato třemošnická společnost tržby 927 milionů a EBITDA ´pouze´ 150 milionů Kč.

Výrazně se rozrostl i byznys související s letectvím. Společnosti CSG vyrábějí radary, vyvíjejí software pro řízení letového provozu, zajišťují opravy letadel a poskytují letecký výcvik.

Skupina v oboru aerospace utržila 5,34 miliardy Kč. Z toho jen výrobce radarů ELDIS Pardubice utržil 977 milionů Kč a k EBITDA holdingu přispěl 290 miliony Kč.

Letecký byznys svým významem v rámci CSG předběhl výrobu speciálních vozidel pro vojáky či hasiče, která se realizuje ve společnost EXCALIBUR ARMY a TATRA DEFENCE VEHICLE.

Tato historická část podnikání CSG vygenerovala v roce 2019 tržby ve výši 4 miliardy Kč (součet obou zmíněných firem).

V kladných číslech skončila i další Strnadova firma: jediný český výrobce hodinek a jejich strojků ELTON hodinářská, který produkuje luxusní hodinky značky PRIM. Při tržbách 59 milionů Kč vydělal na EBITDA 4 miliony Kč.

CSG loni neudělala žádnou větší akvizici. Skupina se rozšířila pouze o skupinu autosalónů značky Hyundai a Mazda a společnost Skyport specializovanou na logistiku v letectví.

Nově akvírované společnosti hospodařily zdravě a k ukazateli EBITDA holdingu CSG přispěly sumou 123 miliony Kč. Skupina Michala Strnada si zajistila v roce 2019 i výhodné financování dalšího rozvoje, když na podzim emitovala a prodala dluhopisy v hodnotě 2 miliardy Kč.

(pel)