Evropské komisi vadí český zákaz vývozu respirátorů, kterým porušuje pravidla volného obchodu. Hrozí tak, že Česko v krajním případě přijde i o evropské dotace.

Evropské unii (EU) se nelíbí zákaz České republiky týkající se vývozu respirátorů. Podle Bruselu nařízení porušuje pravidla volného obchodu, požaduje proto vysvětlení. Česku by mohly hrozit i sankce, včetně omezení evropských dotací. 

Upozornil na to server Seznam Zprávy.

Ministerstvo zdravotnictví zakázalo kvůli epidemii koronaviru vývoz všech respirátorů třídy FFP3 mimo Českou republiku na začátku března.

Navíc resort zakázal prodej všem mimo zdravotnická a sociální zařízení, orgány ochrany veřejného zdraví, složky integrovaného záchranného systému a další orgány státní správy.

Podle zjištění serveru Seznam Zprávy poslala EU na české ministerstvo zdravotnictví dopis. V tom požaduje vysvětlení tohoto kroku, který je v rozporu s principem volného obchodu uvnitř Evropské unie.

Komise upozornila na to, že rozhodnutí mohlo zásadně poškodit celý byznys s respirátory a dalšími ochrannými prostředky.

Podobně jako Česko už před měsícem zavřely hranice pro vývoz i Německo a Francie, připomněl server.

Ministerstvo kvůli koronaviru zakázalo vývoz respirátorů z ČR. Navíc reguluje i jejich prodej

Zmatky kolem dovozu roušek: Miliony roušek nakonec do Česka dopraví Čína. I díky Zemanovi