Severokorejský vůdce Kim Čong-un přiznal velké hospodářské problémy KLDR s tím, že se KLDR ocitla ve vážné ekonomické situaci.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un přiznal velké hospodářské problémy KLDR s tím, že se KLDR ocitla ve vážné ekonomické situaci. Kim Čong-un vyzval armádu i diplomaty, aby „podnikli opatření zajišťující bezpečnost a svrchovanost vlasti“.

Podle agentury KCNA Kim nařídil ”napravit vážnou situaci, v níž se ocitla hlavní průmyslová odvětví”.

„Podrobně navrhl zaměření boje, který by přinesl rozhodující obrat ve vývoji ekonomiky země i ve standardech života lidí, jak to vyžaduje korejská revoluce a budování silné socialistické země.“

Kim vyzval ke zvýšení zemědělské produkce a úrovně vědy, vzdělávání a zdravotnictví. Zmínil, že ekonomika země byla zasažena mezinárodními sankcemi.

Severní Korea během letošního roku uvedla, že kvůli neúrodě musela opakovaně snížit denní příděly potravin na 300 gramů.

KLDR nezveřejňuje ekonomické statistiky a informace o stavu jejího hospodářství pocházejí jen ze zahraničních zdrojů.

Jihokorejská centrální banka v červenci odhadla, že se ekonomika KLDR loni propadla o 4,1 procenta, což je nejhorší výsledek od hladomoru v 90. letech.

Obrana zůstává pro KLDR prioritou

V sobotu Kim řekl, že je potřeba „přijmout pozitivní a ofenzivní opatření, která plně zajistí suverenitu a bezpečnost země“.

Panují obavy, že severokorejský vůdce vypoví zablokované rozhovory s USA o denuklearizaci a nechá obnovit testy jaderných náloží a mezikontinentálních balistických raket.

Kim už dříve dal najevo, že je připraven změnit taktiku, pokud Washington setrvá u sankcí a tlaku na KLDR. Očekává se, že by mohl novou strategii ohlásit ve středečním novoročním projevu.

Kim se v minulých dvou letech sešel třikrát s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, avšak setkání nepřinesla očekávaný výsledek. Na tom posledním v červnu se shodli, že chtějí rozhovory obnovit.

Rusko a Čína před Vánocemi v zájmu zlepšení životních podmínek obyvatel KLDR navrhly Radě bezpečnosti OSN ukončit některé sankce vůči Severní Koreji. Šlo o uvolnění vývozu uhlí, textilu a mořských plodů i zajištění možnosti Severokorejcům pracovat v zahraničí. USA se však postavily proti. (sfr)