Evropská komise potvrdila, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Premiér je šokován a nic vracet nechce. (Ilustrační foto: redakční koláž).

Premiér Andrej Babiš (ANO) je podle Evropské komise ve střetu zájmů kvůli přetrvávajícím vazbám na své podniky. Dospěl k tomu audit, který Evropská komise poslala českým úřadům. Všechny prověřované evropské dotace, které obdržela skupina Agrofert od února 2018, chce Brusel vrátit zpět.

Informaci přinesly Hospodářské noviny. Česku prý hrozí, že Babiš bude muset vrátit evropské dotace určené pro podniky z Babišových svěřenských fondů v celkovém objemu více než 280 milionů korun.

Babiš vložil Agrofert předloni kvůli českému zákonu o střetu zájmů do svěřenského fondu. Na možný Babišův střet zájmů loni upozornila nevládní organizace Transparency International.

Předseda vlády podle jejího právního názoru i po vložení své firmy Agrofert do svěřenských fondů může holding ovlivňovat, zároveň má jako předseda vlády vliv i na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropských dotací v Česku.

Evropský parlament v půlce loňského prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Premiér ve čtvrtek při sněmovních interpelacích uvedl, že o zprávě neví, nikdo mu žádnou nedal.

Server iRozhlas nově upozornil, že Agrofert po zavedení přísnějších evropských pravidel o střetu zájmu dostal od českého státu na dotacích dalších 40 milionů korun.

Nová pravidla o střetu zájmu vešla v platnost 2. srpna 2018. Evropská komise (EK) šetřila, zda premiér tato pravidla porušuje. Proto také pozastavila proplácení dotací pro Agrofert.

Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) navzdory tomu i po 2. srpnu Agrofertu přidělil další dotace v celkové výši 39,8 milionů korun. Ty jdou ze státní kasy a Česko o jejich proplacení z evropských prostředků nežádá.

Babiš převedl Agrofert do svěřenského fondu začátkem roku 2017. Stále je ale jeho beneficientem, což znamená, že veškeré zisky všech firem ve fondu patří Babišovi.

Kriminální čin

Podle šéfa české pobočky Transparency International Davida Ondráčky je nahrazování evropských dotací penězi z českého státního rozpočtu v rozporu se zákony a může mít trestněprávní rovinu pro ty, kteří o tomto postupu rozhodli.

Skutečnost, že se česká ministerstva a fondy pokouší nahrazovat výpadek evropských peněz pro Agrofert z národního rozpočtu je podle TI „nezákonné jednání” a porušení rozpočtových pravidel i povinnosti péče řádného hospodáře.

„Pro ty konkrétní úředníky i členy dozorčích rad fondů to může mít poměrně vážné důsledky, včetně trestněprávních,” konstatoval Ondráčka s tím, že podle názoru TI může jít o nezákonnou praktiku.

Babiš je šokován 

Premiér Babiš reagoval s tím, že je auditem Evropské komise šokován. Premiér Novinkám řekl, že žádné zákony neporušuje.

„Neporušuji ani české ani evropské zákony. Jsem šokován tím, co tvrdí česká média, že Evropská komise chce vrátit dotace, které obdržela moje bývalá firma,“ uvedl Babiš.

Podle něho to není pravda.

Zpráva o auditu je podle premiéra pouze předběžná a bude důkladně analyzována. Podle něj se k auditu vyjádří ministerstvo financí i ministerstvo pro místní rozvoj.

„Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod,“ napsal Babiš.

Předběžný audit

Ministerstvo financí v reakci zdůraznilo, že audit Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše je předběžným návrhem, který se ještě může změnit. Ministerstvo financí, které potvrdilo, že dostalo anglickou verzi zprávy. Nyní čeká na doručení české verze auditu. Na tu bude reagovat s tím, že obvyklá lhůta na vyjádření je jeden až dva měsíce.

Návrh auditní zprávy má rozsah 71 stran anglicky psaného textu a v úvodu je opatřen disclaimerem (upozorněním), že se jedná o „prozatímní zjištění, závěry a doporučení auditorů EK, která mohou být měněna na základě dalších informací od národních orgánů“.

Proto má být dle této informace zpráva považována za důvěrnou do doby uzavření procesu a do doby vydání finálních zjištění,“ podotkl mluvčí resortu financí Michal Žurovec.

Dotace pro Agrofert

Společnost Agrofert je největším tuzemských koncernem v zemědělství a potravinářství. Od vstupu Andreje Babiše do politiky v roce 2013 až do konce roku 2017 získal Agrofert na dotacích celkem zhruba sedm miliard korun dotací.

Hlavním přísunem peněz pro Agrofert jsou provozní dotace, které dostávají zemědělské podniky koncernu. Výše provozních dotací se vypočítává podle počtu chované zvěře nebo podle výměry osetých ploch. Agrofert jich nejvíce získal v roce 2017, a to ve výši 1,3 miliardy korun.

(sfr)

Více o tématu čtěte zde:

Babiš před kritikou kvůli auditu utekl ze Sněmovny. Odešel jako srab, smetla ho opozice

Státní kasa loni vyplatila Agrofertu 161 milionů na dotacích. Peníze nechce od Komise proplatit