Státním zaměstnancům loni stoupl plat o 3 tisíce korun. Stát na jejich mzdy loni celkově vydal 187 miliard korun.

Státním zaměstnancům se loni v průměru zvýšily platy o 3179 korun. Průměrně tak měsíčně pobírali 33 806 korun hrubého. Celkové výdaje na mzdy zaměstnanců státu v loňském roce vzrostly meziročně o víc než 20 miliard na 187 miliard korun. Průměrný plat v celé ekonomice podle předběžných údajů činil 31 885 korun hrubého.

Uvedla to vláda v návrhu státního závěrečného účtu, který předložila Sněmovně.

Zatímco v roce 2017 vzrostly platy státních zaměstnanců meziročně v průměru o 7,9 procenta, loni růst zrychlil na 10,4 procenta.

Zaměstnanci v regionálním školství dostali o více než 11 procent navíc, polepšili si na 29 505 korun.

Vojáci a příslušníci bezpečnostních sborů si přišli na 42 472 korun.

Ve srovnání s průměrem za celou ekonomiku pobírali zaměstnanci ve vládou regulované sféře měsíčně o 1921 korun víc.

Vyšší příjmy zaměstnanců v úřadech a státem zřízených příspěvkových organizacích vysvětluje vláda například tím, že v nich pracuje vyšší podíl lidí s vysokoškolským vzděláním, delší praxí nebo nižší fluktuací.

Za navýšením objemu peněz na platy i za jejich růstem stálo podle vlády například zvýšení platových tarifů pro vojáky z povolání nebo příslušníky bezpečnostních sborů.

Dopad mělo i přidání peněz učitelům a nepedagogickým pracovníkům v regionálním školství. Objem peněz na platy v regionálním školství vzrostl o víc než 13 procent.

Počet státem placených pracovních míst vzrostl o 8 172 přepočtených míst a stát tak zaměstnával 440 046 lidí.

Rostoucí počet úředníků pravidelně kritizují někteří opoziční politici, a to hlavně při projednávání návrhů státního rozpočtu.

(pel)