Český premiér a největší beneficient dotované řepky v zemi Andrej Babiš (ANO) znovu obhajoval pěstování této plodiny a vyzval zemědělce, aby za ni bojovali.

Český premiér a největší beneficient dotované řepky v zemi Andrej Babiš (ANO) znovu obhajoval pěstování této plodiny. Vyzval zemědělce, aby bojovali proti lžím týkajícím se pěstování řepky. V oboru přitom podnikají i firmy z Babišova svěřenského fondu. Lídr ANO dále označil potravinovou a zemědělskou soběstačnost Česka za katastrofální. 

„Zemědělci jsou vystaveni kritice, že ničí půdu a spodní vodu a tak dále. Není to pravda,“ uvedl Babiš na sněmu Agrární komory ČR.

Zdůraznil, že dvě třetiny vypěstované řepky se používají na výrobu potravin, například olejů na smažení nebo majonézy. Na výrobu biopaliv se podle něj spotřebuje třetina řepky.

Pěstování řepky je pro zemědělce výhodné kvůli výkupním cenám. Přírodovědci naproti tomu upozorňují, že se půda při jejím pěstování velmi vyčerpává.

Podle ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD) naopak řepka prospívá půdě a zadržuje vodu v krajině.

K masivnímu nárůstu pěstování řepky v Česku vedla evropská podpora biopalivům. Co se osevné plochy týče, patří Česko k naprostým evropským lídrům.

Podpora biopaliv sice měla být už v Česku původně ukončena, ale vláda (jejíž součástí byl Andrej Babiš) si vymohla, aby Evropská komise schválila prodloužení programu podpory biopaliv v ČR až do roku 2020.

Jedním z největších zpracovatelů řepkového semene a výrobcem metylesteru, který se přimíchává do bionafty, je společnost Preol z holdingu Agrofert, který Babiš převedl v roce 2017 do svěřenského fondu.

Podstatným benefitem pro Babišovy (ovládané dnes nepřímo skrze fond) agrofirmy firmy může být také dodávka osiva, hnojiv a postřiků pro pěstování řepky.

Podle odhadů by jen tyto dodávky mohly agrochemickému holdingu generovat tržby v řádu miliard Kč ročně.

Na sněmu v Brně byla řeč i o potravinové a zemědělské soběstačnosti České republiky. Tu Babiš označil za „katastrofální“.

„V 90. letech, kdy nebyla vize v zemědělství, politici řekli, že si vše dovezeme. Máme tady největší koncentrace řetězců a zásadní chyba byla umožnit cizincům kupovat půdu. To v Maďarsku nebo Polsku neexistuje,“ řekl Babiš.

Uvedl, že Česko dováží vepřové i kuřecí maso, ale i vejce a další zemědělské produkty.

(pel)