Desítky milionů korun měsíčně tvoří obrat moderního závodu v jihomoravském Rousínově, který pro nadnárodní skupinu Novomatic vyrábí kovové díly pro montáž výherních přístrojů. Prakticky stejný objem ale pro společnost EDP vyrábějí subdodavatelé téměř z celé Moravy. Zhotovené kovové díly se následně využívají na montážních linkách v nedalekých Komořanech, EDP je ale dodává také do dalších montážních podniků v rámci skupiny Novomatic. Měsíčně se v Rousínově zpracuje řádově pět set tun hutního materiálu.

„V období současného hospodářského růstu nestíháme všechny potřebné díly vyrobit vlastními silami. Proto velkou část produkce nakupujeme od našich dodavatelů,“ řekl Libor Benda, výrobní ředitel provozu KOVO.

„Dodáváme externím firmám práci pro více než 500 zaměstnanců,“ dodal.

Subdodavatelé jsou firmy převážně z Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Spolupráce je dlouhodobá, už proto, že ovzorkování sortimentu a vyškolení nového dodavatele trvá minimálně půl roku.

Řada firem spolu s kovovýrobou EDP vyrostla. Důvody tak masivního zadávání výroby spočívají v tom, že firma se nechce spoléhat jen na vlastní kapacity, ale mít oboustranně výhodná partnerství.

„Zadávání zakázek českým firmám je naše dlouhodobá strategie; chceme, aby se našim dodavatelům dařilo a prosperovali spolu s námi,“ uvedl Alois Slezáček, jednatel společnosti EDP.

V současnosti v několika provozech EDP v Rousínově a Komořanech pracuje 1200 zaměstnanců. Jedná se o moderní závody, provoz zaměřený na kovovýrobu byl otevřen v roce 2002 a průběžně se investuje do jeho rozšiřování i kapitálového vybavení.

Zatímco nedaleká montáž výherních přístrojů v Komořanech si vystačí s ranní směnou, v kovovýrobě v Rousínově je provoz třísměnný. Kromě Komořan dodává provoz KOVO své produkty též do dalších tří montážních závodů skupiny Novomatic, jednoho v Rakousku a dvou v Německu.

Z důvodu, aby uspokojili nabídku odběratelů, se v kovovýrobě vydali již zmíněnou cestou zadávání zakázek subdodavatelům, především z regionů s vyšší nezaměstnaností, protože vlastních pracovníků pociťuje firma dlouhodobý nedostatek.

Druhou cestou jsou masivní investice do nových strojů, automatizací a robotizací, které zvyšují produktivitu práce, aniž by rostly požadavky na další pracovní sílu. Při prohlídce provozu narazí návštěvník na řadu zajímavých strojů a řešení.

„Plechy řežeme laserem, konkrétně strojem TruLaser Fiber TRUMPF, jehož pořizovací cena činila osmnáct milionů korun. Nejdražší bylo automatické ohraňovací centrum FIN-POWER za 25 milionů korun,“ řekl Benda.

Nejvíce si ale cení robotizovaných pracovišť.

„Robotická ohýbací buňka TruBend stála více než dvanáct milionů, ale svým výkonem a úsporou lidské práce se nám tato investice do dvou let vrátí. Zdůraznil bych také investici do brousících robotických buněk. Robotizovat oblast broušení tenkých plechů je poměrně náročné a s firmou ROBOTEC jsme jedním z průkopníků této technologie v České republice,“ doplnil.

Výroba v Rousínově jede na plné obrátky. Obří parkoviště před provozem KOVO je po celý den zaplněné, při střídání směn před bránu zajíždějí po dohodě s Jihomoravským krajem linkové autobusy. I přes nedostatek pracovníků se firmě dlouhodobě daří plnit zakázky a nadále roste.

„V polovině roku 2019 plánujeme zahájení stavby hutního skladu a nové výrobní haly,“ dodal Benda.

(pel)