Policie zasáhla proti internetovým pirátům, kteří na svých stránkách nabízeli ilegální přenosy sportovních soutěží jako je Premier League, LaLiga a další. (Ilustrační foto)

Policie v několika krajích zasáhla proti internetovým pirátům, kteří na svých webových stránkách nabízeli ilegální přenosy vrcholných sportovních soutěží jako fotbalová anglická Premier League, španělská LaLiga a další. Všem hrozí za porušení a krádeže autorských práv pokuty, v závažných případech pak i trest odnětí svobody až na 5 let. 

„Je to pouze první vlna úspěšného postupu proti pirátům televizního vysílání. Další trestní oznámení chystáme,“ řekl advokát Daniel Čekal z advokátní kanceláře AURIXA, která zastupuje DIGI CZ v trestním řízení.

K fotbalovým soutěžím Premier League, LaLiga, Serie A, Bundesliga a také tenisovým turnajům ATP drží exkluzivní nebo sdílená exkluzivní práva pro vysílání v ČR společnost DIGI CZ s.r.o.

Ta pod značkou DIGI TV nabízí příjem vice než 110 televizních programů včetně exkluzivních sportovních stanic DIGI Sport. Placené vysílání DIGI TV mohou diváci v ČR přijímat prostřednictvím satelitu nebo ji naladí v moderní podobě přes internet.

„Velmi pečlivě monitorujeme jakékoliv zneužívání autorských práv k našim exkluzivním sportovním programům a ve spolupráci s Policií ČR pak zdokumentované případy nekompromisně řešíme,“ uvedl Andrej Čírtek, tiskový mluvčí DIGI CZ.

Na základě upozornění DIGI CZ policie trestně stíhá jednoho z podezřelých na Vsetínsku.

Několik dalších podezřelých odhalila policejní oddělení v Karviné a Kladně. I proti nim probíhá v současné době trestní řízení.

Jeden z pirátů usvědčených pražskou policií se vyhnul soudu tím, že raději v lednu tohoto roku uhradil DIGI CZ náhradu škody v řádu desítek tisíc korun a poskytl jí písemnou omluvu.

Pachatelům trestného činu porušení autorského práva a práv souvisejících s právem autorským podle § 270 trestního zákoníku hrozí až 2 roky odnětí svobody; pokud tak činí ve značném rozsahu nebo kvůli pravidelnému výdělku, pak až 5 let odnětí svobody.

(pel)