Miliardáři Daniel Křetínský a Patrik Tkáč vstoupili se svou společností EP Global Commerce (EPGC) do německé obchodní společnosti Metro AG. Ta v Česku vlastní velkoobchody Makro. EPGC získá 7,3 procenta kmenových akcií a opci na dalších 15,2 procenta německé společnosti.

Druhou stranou kontraktu je firma Haniel Finance Deutschland, stoprocentní dceřiná společnost firmy Franz Haniel & Cie, která je nyní největším akcionářem v Metru. Převáděný podíl spolu s opcí představuje veškeré kmenové akcie, které společnost Haniel v Metru vlastní.

„Smluvní strany se dohodly, že nezveřejní kupní cenu,“ uvedl Daniel Častvaj zastupující EP Global Commerce (EPCG).

Dohoda podle něj podléhá schválení dozorčí rady firmy Haniel a souhlasu antimonopolních úřadů.

Hodnota akcií Metro AG na burze činí 4,14 miliardy eur (zhruba 107 miliard Kč), hodnota celé firmy odvozená od akcií je zhruba dvojnásobná, napsal web E15.

„Pokud jde o opci na koupi dalšího podílu společnosti Haniel, naším záměrem je opční lhůty využít k potvrzení našeho přesvědčení, že budeme jako akcionáři schopni pozitivně přispět k rozvoji společnosti Metro AG,“ uvedl Křetínský.

Předpokládá, že EPGC opci využije.

„Nevylučujeme ani akvizici akcií společnosti (Metro) od dalších akcionářů,“ doplnil.

Metro se značkou Metro Cash & Carry má podle svého webu v 25 zemích víc než 760 obchodů a zaměstnává přes 100 tisíc lidí. Obsluhuje 21 milionů zákazníků. Pod značkou Real provozuje firma v Německu 280 prodejen a pracuje pro ni víc než 34 tisíc lidí. Metro byla k loňskému červenci čtvrtou největší maloobchodní firmou v Evropě a její divize spotřební elektroniky Ceconomy evropskou jedničkou.

Ve fiskálním prvním čtvrtletí do konce prosince společnosti Metro AG stoupl čistý zisk meziročně o 88 procent na 232 milionů eur (šest miliard Kč). Tržby se zvýšily o 0,2 procenta na 10,1 miliardy eur.

V České republice je skupina Metro zastoupena od roku 1997. Její divize Makro Cash & Carry ČR provozuje v Česku 13 velkoobchodních center. Firmě ve finančním roce 2015/2016 klesl zisk o polovinu na 637 milionů korun. Tržby se meziročně snížily o necelé jedno procento na 29,9 miliardy korun.

Ve společnosti EP Global Commerce vlastní Křetínský 53 procent a Tkáč zbylých 47 procent. Křetínský je hlavním akcionářem a generálním ředitelem společnosti Energetický a průmyslový holding (EPH). Tkáč patří k zakladatelům a spoluvlastníkům investiční skupiny J&T, která podniká zejména v Česku a na Slovensku. (jaz)