Společnost Diag Human znovu žaluje Česko. Arbitrážní žalobu podala firma loni v prosinci kvůli nerealizovanému obchodu s krevní plazmou z počátku devadesátých let. Vysoudit chce přes 20 miliard korun. Žaloba vychází z dohody mezi Českem a Švýcarskem o podpoře vzájemných investic.

„Diag Human v žalobě neupřesnil požadovanou částku, ale uvedl, že se jedná o částku nemenší než jedna miliarda amerických dolarů,“ doplnil pro Lidové noviny mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Oproti předchozí arbitráži, ve které firma požadovala komerční nárok proti ministerstvu zdravotnictví, je nová žaloba investičním nárokem na základě mezinárodní dohody.

Podle Lidových novin bude Česko v arbitráži zřejmě zastupovat americká právní kancelář Arnold & Porter Kaye Scholer, která vyhrála výběrové řízení. Od 22. prosince běží státu dvouměsíční lhůta na výběr jednoho ze tří rozhodců, kteří budou případ řešit.

Firma Diag Human, která oficiálně sídlí v Lichtenštejnsku, počátkem 90. let usilovala o obchodování s krevní plazmou z českých transfuzních stanic. Po nepříznivém výroku tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara o Diag Human z obchodu sešlo.

Za poškození dobrého jména musela vláda po prohrané arbitráži z roku 1997 společnosti zaplatit 327 milionů korun. Diag Human se ale s Českem soudí v několika zemích o další miliardy korun za údajně ušlý zisk.

Arbitráž v roce 2008 přiznala firmě náhradu škody 8,9 miliardy korun a úroky za překažený obchod s krevní plazmou. Stát ale tvrdí, že letitý spor skončil v jeho prospěch poté, co rozhodci zastavili přezkumné řízení. Diag Human s tímto výkladem nesouhlasí a nadále se domáhá plnění rozhodčího nálezu z roku 2008.

U soudů v dalších zemích, například v Rakousku, Švýcarsku či ve Francii, Diag Human se svými nároky neuspěl.

(jaz)