Zavedení elektronické evidence tržeb přinese státu v roce 2017 navíc 5 miliard korun, uvedla budoucí ministryně financí Alena Schillerová.

Elektronická evidence tržeb (EET) přinese státu v letošním roce navíc 5 miliard korun. Uvedla to náměstkyně na financích Alena Schillerová při projednávání petice za zrušení EET v Senátu. Podle budoucí ministryně financí systém EET funguje jako švýcarské hodinky.

Schillerová v Senátu zdůraznila, že až na jednu malou výjimku ještě z loňského prosince funguje elektronický systém rychle, s maximální odezvou do 0,2 sekundy.

„Mnohde to ani zákazníci vůbec nezaznamenali, jen na účtenku přibyly dva speciální kódy,“ uvedla Schillerová.

Senátorům dále řekla, že z okolních zemích nemá takový typ evidence tržeb jen Německo, ale zvažuje to od roku 2020. Zmínila, že nějaký obdobný systém evidence má včetně Česka již 17 členských zemí Evropské unie.

Proti EET vystoupil v Senátu Ivo Hucl, zástupce signatářů petice za zrušení EET. Podle něj elektronická evidence tržeb dopadá především na občany na venkově.

„Rozevírá nůžky mezi městem a venkovem. EET bude mít dlouhodobé kulturní, sociální, emancipační důsledky. Ne vše co nelze vyjádřit penězi, je bezcenné. Své ordinace budou zavírat starší obvodní lékaři, EET podnikatelské prostředí nenarovnává,“ zkritizoval elektronickou evidenci tržeb Hucl.

Ve svém oficiálním materiálu z dubna letošního roku ministerstvo financí oznámilo, že díky EET získá v letech 2017 až 2018 navíc 22,6 miliardy korun. V roce 2019, tedy po náběhu všech fází EET, by to mělo být dalších 1,8 miliardy korun. Vyplynulo to z aktualizované verze Konvergenčního programu ministerstva financí.

Podle informací z dubna 2017 měl stát díky evidenci tržeb získat navíc peníze nejen z daně z přidané hodnoty, ale i z daní podnikatelů a firem a ze sociálního pojištění. U daně z příjmu fyzických osob tak měla EET letos přinést 3,4 miliardy a v roce 2018 pak 3,3 miliardy korun.

V rámci inkasa DPH podle odhadů měla EET letos přinést navíc 4,5 miliardy Kč a v roce 2018 pak 2,7 miliardy korun navíc. Odhady již v sobě mají započítanou i jednorázovou daňovou slevu na náklady spojené se zavedením EET.

Kalousek: EET způsobí genocidu živnostníků. MF zpřesnilo příjmy z EET na 10 mld. Kč

Komentář: Babišova EET je nelegitimní a zavádí pomýlené a destruktivní rovnostářství

EET jako pomsta podnikatelům: Stát využívá většinovou podporu závistivé veřejnosti

(pel)