22. 10. 2017

České Radiokomunikace přiznaly, že od státu dostanou stovky milionů na vysílače DVB-T2

5. 4. 2017 18:39 | aktualizováno 5. 4. 2017 18:54 |

České Radiokomunikace a další soukromé firmy mají dostat 650 milionů korun veřejné podpory na vybudování infrastruktury pro digitální vysílání v normě DVB-T2, kterou pak na komerční bázi budou prodávat televizním stanicím.

České Radiokomunikace a další soukromí provozovatelé pozemního digitálního vysílání dostanou z veřejných prostředků dotaci ve výši 650 milionů korun na vybudování své infrastruktury pro nový vysílací standard DVB-T2. Potvrdil to představitel ČRa Marcel Procházka. Kompenzaci svých nákladů dostanou od státu zřejmě letos na podzim. Musí však počkat na souhlas Evropské komise.

Komise musí posoudit, zda se nejedná o nedovolenou veřejnou podporu soukromým firmám. Veřejnou finanční podporu soukromým společnostem České Radiokomunikace (ČRa) a Digital Broadcasting (DB) považuje za nedovolenou Česká asociace satelitních operátorů (ČASO).

Asociace pohrozila mezinárodní arbitráží proti Česku za to, že vláda navrženou novelou zákona o elektronických komunikacích („tzv. „diginovela“; tu již v prvním čtení schválila Poslanecká sněmovna: čtěte ZDE) chce porušit připravovanou evropskou směrnici tím, že miliardovou dotací zvýhodní firmy zajišťující přechod na nový TV standard DVB-T2.

Subjekty sdružené v asociaci satelitních operátorů se „diginovelou“ cítí poškozeny. Asociace již proto podala stížnost k Evropské komisi.

ČASO podle svého vyjádření zásadně nesouhlasí s přechodem pozemního televizního vysílání v ČR ze standardu DVB-T na standard DVB-T2 tak, jak je zakotven v návrhu novely zákona o elektronických komunikacích.

Narušený princip neutrality

Vládou navrhované řešení je podle ČASO v rozporu s evropskou legislativou. Ta zakotvuje princip, podle kterého musí být zvolené řešení technologicky neutrální a tedy nesmí být zvýhodněna žádná technologie šíření televizního signálu.

To však v Česku zřejmě nebude splněno, jelikož firmám zajišťující přechod terestrického digitálního vysílání na nový standard DVB-T2 chce vláda uzákonit miliardovou dotaci. Tím by podle ČASO stát z veřejných zdrojů plně zafinancoval vybrané skupině firem (zejména Českým Radiokomunikacím) přebudování technologické infrastruktury tak, aby umožňovala vysílání v novém standardu DVB-T2.

Tím by v důsledku byly znevýhodněni provozovatelé satelitního, kabelového a internetové televizního vysílání, kteří své vysílání provozují na ryze komerční bázi a tedy bez jakékoliv veřejné podpory.

Asociace také upozornila na související problém spojený s přechodem na DVB-T2 v ČR. Domácnosti budou v rámci plánovaného přechodu vystaveny výdajům spojeným s nákupem nových televizních přijímačů nebo set-top boxů.

Podle odhadů Ministerstva průmyslu a obchodu na tyto vynucené nákupy budou občané muset vynaložit až 5 miliard korun. Spotřebitelé zaplatí kromě 5 miliard za nové televize, set-top boxy případně nové anténní systémy.

ČRa: set-top box stojí 500 Kč

České radiokomunikace se proti stížnosti České asociace satelitních operátorů ohradily.

„Ataky některých subjektů jsou vedeny pouze za účelem kompletního zpoplatnění televizního příjmu v České republice a zvýšení cen placené televize,“ uvedl Marcel Procházka, ředitel ČRa pro regulace.

Přechod ze současného standardu vysílání DVB-T na DVB-T2 je podle ČRa vynucen celosvětově. Asociace satelitních operátorů se podle Procházky ozývá kvůli tomu, že se snaží „radikálně změnit konkurenční poměry administrativní cestou“ a razantně tak zvýšit výnosy z poskytování placených televizních služeb.

„I z toho důvodu se snaží vzbuzovat obavy ohledně zvýšených nákladů za příjem televizního vysílání,“ popsal Procházka.
Procházka pohrozil tím, že kdyby již nyní nezačala Česká republika přecházet na normu DVB-T2, mohlo by prý dojít ke konci pozemního digitálního vysílání v ČR.

Poukázal na to, že nový set-top box pro příjem terestrického TV vysílání stojí průměrně 500 korun, což je podle Procházky méně set-top pro satelitní vysílání.

Domácnosti dají 5 miliard

Z hlediska občanů přechod z dnešní normy DVB-T na nový standard vysílání DVB-T2 neznamená jednoduchou změnu vysílací frekvence a „banální“ přeladění televizních stanic na ovladači televizoru.

Nový standard digitálního terestrického vysílání DVB-T2 (s kódováním HEVC) totiž na drtivé většině dnešních televizorů nelze přijímat.

Domácnosti si tak kvůli přechodu na novou normu, respektive na jiné kódování budou muset zakoupit nové televizory (nebo set-top boxy), ale v mnoha případech si také budou muset zmodernizovat své antény či dokonce pořídit antény zcela nové.

Přechod na novou digitální normu DVB-T2 tak diváky v Česku bude stát celkem až 5 miliard korun.

Podle informací MPO dnes digitální terestrické TV vysílání (v původní normě DVB-T) v nějaké podobě využívá více než 60 procent domácností v ČR.

Vláda ČR rozhodla dříve než EU

Tuzemská vláda o celoplošném přechodu ČR na DVB-T2 rozhodla dávno před tím, než o něm hlasoval europarlament… Již v červenci 2016 vláda přijala „Strategii rozvoje zemského digitálního televizního vysílání“, v níž schvaluje přechod na „technologicky vyšší standard DVB-T2“.

Fakticky tak byl v České republice přechod na nový standard DVB-T2 spuštěn, aniž by bylo na úrovni EU schváleno příslušné rozhodnutí o celé záležitosti.

TV vypnou za 4 roky

Přechod na novou televizní normu digitálního terestrického vysílání DVB-T2 má být v Česku dokončen již v roce 2020. Termín dokončení přechodu na DVB-T2 stanovila vláda předběžně na 1. února 2021. Znamená to, že vysílání v dnes používané digitální normě DVB-T by mělo být definitivně ukončeno již za necelé 4 roky.

Televizní zvýhodnění

Souhrnné náklady státu na celý projekt jsou stanoveny v rozmezí 871 milionu až 1,06 miliardy korun. Subjektům, které se aktivně podílejí na uskutečnění přechodu na normu DVB-T2, má být z veřejných zdrojů poskytnuto celkem cca 630 milionů Kč.

Vládou schválená strategie předpokládá finanční „kompenzaci“ nákladů pro ty subjekty, které jsou držiteli přidělených radiových kmitočtů pro digitální vysílání, což jsou Česká televize a soukromé firmy České Radiokomunikace, Czech Digital Group a Digital Broadcasting.

Většinu prostředků přitom získají České Radiokomunikace (ČRa).

Někteří kritici přechodu na novou vysílací normu namítají, že se jednak jedná o nedovolenou veřejnou podporu soukromým společnostem a tedy o neférové jednání, které narušuje hospodářskou soutěž.

Poukazují na skutečnost, že komplexním zafinancováním výstavby a zprovozněním nové terestrické digitální sítě (DVB-T2) za peníze z veřejných zdrojů budou neférově zvýhodněni nejenom provozovatelé těchto sítí (tedy zejména ČRa), ale i samotné digitální pozemní vysílání jako takové a to na úkor kabelového a satelitního TV vysílání, jejichž provozovatelé žádné kompenzace svých „oprávněných“ nákladů od státu nedostávají. (tvm)

Více se o přechodu na novou televizní normu DVB-T2 dočtete ZDE:

Volby do PS 2017: Drtivá výhra ANO s 29 %. ODS druhá. Vzestup SPD. Totální prohra ČSSD

21. 10. 2017

Volby do Poslanecké sněmovny mají jasného vítěze: Babišovo ANO, které získalo téměř 30 % hlasů. Druhá skončila ODS s 11,3 …

Španělská vláda sebere Katalánsku autonomii. Madrid převezme správu regionu a vyhlásí volby

21. 10. 2017

Madrid převezme vládu nad osamostatňujícím se Katalánskem. Španělská vláda sesadí autonomistického premiéra Katalánska Carlose Puigdemonta a vyhlásí v regionu nové …

Volby 2017: Zeman volil Ringa, Klaus volil Klause a republikána Sládka raději zadrželi

21. 10. 2017

Prezident Zeman ve volbách do Poslanecké sněmovny volil Čecha. Neprozradil sice kterého, ale dá se předpokládat, že touto slovní hříčkou …

Turecké hospodaření v Americe: Deficit rozpočtu USA vzrostl na 14,5 bilionu korun

21. 10. 2017

Deficit rozpočtu Spojených států v uplynulém fiskálním roce vzrostl na 666 miliard dolarů (v přepočtu 14,5 bilionu Kč). Dluh USA …

Katalánci přijdou o policii, televizi a rozpočet. Madrid chce převzít vládu

20. 10. 2017

Španělská vláda zřejmě v rámci omezení autonomie Katalánska převezme velení katalánské policie, tamní televizi a řízení vládního rozpočtu. Lidé na …

Ministerstvo před volbami snížilo státní dluh ČR. Každý Čech má sekeru 152 tisíc

20. 10. 2017

Ministerstvo financí krátce před volbami snížilo státní dluh ČR. Na hlavu každého Čecha i přesto připadá sekera ve výši 152 …

Okamura odmítl Zaorálkova obvinění o propouštění lidí z práce na hodinu

20. 10. 2017

Lídr SPD Tomio Okamura odmítl slova Lubomíra Zaorálka (ČSSD) o propouštění lidí z práce na hodinu bez udání důvodu. „Je …

Politické strany a hnutí dostaly od státu během čtyř let téměř 1,5 miliardy

20. 10. 2017

Politické strany a hnutí v České republice dostaly během čtyřletého působení ze státního rozpočtu, tedy z kapes daňových poplatníků, téměř …

EU uznala totální porážku v migraci. Česku už nebude nutit kvóty na běžence

20. 10. 2017

Evropská unie uznala totální porážku v migraci. Česku a dalším státům tak už EU nebude nutit povinné přijímání běženců na …

Byznys dne 20. 10. 2017: Přehled nejdůležitějších byznysových zpráv

20. 10. 2017

Byznysové zpravodajství v kostce. Přehled nejaktuálnějších a nejdůležitějších zpráv z byznysu v České republice i ve světě. Matka Googlu investovala …

Volby jako hazardní hra pro sázkaře: Češi na výsledky prosázeli už 80 milionů korun

19. 10. 2017

Volby do sněmovny jsou jako hazardní hra pro sázkaře. Češi na výsledky prosázeli už téměř 80 milionů korun. Podle sázkových …

Volby 2017: Názory nesocialistických opozičních stran na základní politické otázky (3. díl)

19. 10. 2017

Volby do Poslanecké sněmovny 2017: Přinášíme třetí, závěrečnou část přehledu názorů nesocialistických opozičních stran na zásadní politické otázky. Tentokrát se …

... další články