13. 04. 2024

Spor o nové TV vysílání DVB-T2: Asociace hrozí Česku arbitráží za vládní diginovelu

30. 3. 2017 15:16 | Tomáš V. Michl | aktualizováno 31. 3. 2017 7:22 |

Asociace satelitních operátorů hrozí mezinárodní arbitráží proti Česku za to, že chce vláda navrženou „diginovelou“ porušit připravovanou evropskou směrnici tím, že miliardovou dotací zvýhodní firmy zajišťující přechod na nový TV standard DVB-T2.

Česko možná čeká mezinárodní arbitráž a tučná pokuta za to, jak chce změnit pozemní digitální televizní vysílání v zemi. Vládou prováděným přechodem na nový vysílací standard DVB-T2 se cítí poškozeny subjekty sdružené v asociaci satelitních operátorů. Ta již podala stížnost k Evropské komisi a naznačila, že se bude dožadovat náhrady způsobených škod formou arbitráže vůči ČR.  

Česká asociace satelitních operátorů (ČASO) podle svého vyjádření zásadně nesouhlasí s přechodem pozemního televizního vysílání v ČR ze standardu DVB-T na standard DVB-T2 tak, jak je zakotven v návrhu novely zákona o elektronických komunikacích (ZEK).

Navrhovaný postup je podle ČASO v rozporu s legislativou EU, a České republice tak v případě přijetí novely hrozí arbitráže ze strany poškozených subjektů.

Kvůli vládou navržené diginovele (novele zákona o elektronických komunikacích), která mj. upravuje přechod na nový vysílací standard DVB-T2, podala asociace stížnost k Evropské komisi, kterou se údajně orgány komise právě nyní vážně zabývají.

Princip neutrálního řešení

Vládou navrhované řešení je podle ČASO v rozporu s evropskou legislativou. Ta zakotvuje princip, podle kterého musí být zvolené řešení technologicky neutrální a tedy nesmí být zvýhodněna žádná technologie šíření televizního signálu.

To však v Česku zjevně nebude splněno, jelikož vláda chce v „diginovele“ zakotvit miliardovou dotaci firmám zajišťujícím přechod terestrického digitálního vysílání na nový standard DVB-T2. Tím by stát z veřejných zdrojů plně zafinancoval vybrané skupině firem (zejména Českým Radiokomunikacím) přebudování technologické infrastruktury tak, aby umožňovala vysílání v novém standardu DVB-T2.

Tím však zřejmě budou v důsledku znevýhodněni provozovatelé satelitního, kabelového a internetové televizního vysílání, kteří své vysílání provozují na ryze komerční bázi a tedy bez jakékoliv veřejné podpory.

„Před měsícem jsme naši stížnost k Evropské komisi významným způsobem doplnili a v této chvíli jednáme o termínu slyšení,“ oznámil sekretář ČASO Patrik Brom.

Zdarma místo dražby

Asociace zásadně nesouhlasí s tím, aby Ministerstvo průmyslu a obchodu poskytlo nepovolenou veřejnou podporu soukromým společnostem České Radiokomunikace (ČRa) a Digital Broadcasting (DB).

„Zatímco mobilním operátorům stát spektrum prodává v dražbách, výše jmenovaným provozovatelům vysílacích sítí jej hodlá poskytnout zdarma na 9 let,“ upozornila asociace.

Tím ovšem podle ČASO stát přijde minimálně o 11 miliard korun.

„Dále není žádným způsobem zajištěno, že nové sítě vybudované za veřejné prostředky nebudou použity pro provoz vysílání, které bude divákům zpoplatňováno,“ vypočetla asociace další své výhrady.

Upozornila také na jiný související problém spojený s přechodem na DVB-T2 v ČR. Domácnosti budou v rámci plánovaného přechodu vystaveny vysokým výdajům spojeným s nákupem nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. Podle odhadů Ministerstva průmyslu a obchodu na tyto vynucené nákupy budou občané muset vynaložit až 5 miliard korun.

„Spotřebitelé zaplatí kromě 5 miliard za nové televize či set-top boxy ještě další miliardu korun zvažovanou v souvislosti se spuštěním nové sítě vysílačů. O žádné kompenzaci těchto výdajů pro občany ČR ministerstvo neuvažuje,“ konstatoval dále Brom.

Chce to EU

Podle asociace se Ministerstvo průmyslu a obchodu brání tím, že přechod na nový televizní standard DVB-T2 vyžaduje Evropská unie.

Tento argument však podle ČASO není pravdivý.

„Členské státy EU mají pouze povinnost uvolnit část vysílacího spektra pro mobilní operátory, přičemž nikde není určeno, že v této souvislosti má pozemní televizní vysílání přejít na standard DVB-T2 v kombinaci s kódováním HEVC, který prosazuje Ministerstvo průmyslu a obchodu,“ uvedla Česká asociace satelitních operátorů.

ČASO: „Členské státy EU mají pouze povinnost uvolnit část vysílacího spektra pro mobilní operátory, přičemž nikde není určeno, že v této souvislosti má pozemní televizní vysílání přejít na standard DVB-T2 v kombinaci s kódováním HEVC, který prosazuje Ministerstvo průmyslu a obchodu.“ 

Evropský parlament před 2 týdny schválil v prvním čtení směrnici, která v důsledku ruší současný typ pozemního televizního vysílání a nutí státy EU přejít na jinou frekvenci a na jiný standard digitálního vysílání DVB-T2.

Rozhodnutí EP na jedné straně zdůraznilo možnost kompenzací zejména pro konečné spotřebitele. Na straně druhé však upozornilo na povinnost respektovat princip technologické neutrality. Tedy princip, kdy rozhodnutím není jedna vysílací technologie zvýhodněna před jinými technologiemi.

Přechod na normu DVB-T2 legislativně upravuje diginovela, kterou již vláda předložila Poslanecké sněmovně.

Asociace proti zvýhodnění

Česká asociace satelitních operátorů chce prosadit, aby poslanci z návrhu vypustili ustanovení, jež zajišťuje přidělení vysílacích kmitočtů Českým Radiokomunikacím (ČRa) a firmě Digital Broadcasting bezplatně do roku 2030.

Stejně tak požadují zrušit vytvoření legislativního nároku těchto firem na úhradu výstavby nových sítí vysílačů z veřejných zdrojů.

Asociace již před týdnem vyslovila požadavek, aby dotace získali pouze uživatelé. Distributorům pozemního vysílání by se podle asociace mělo finančně kompenzovat jen to, že jim bude odebráno pásmo 700 MHz.

Pouhá kompenzace

Tento výklad označily České Radiokomunikace za účelové zkreslení.

„V novele uvedené ustanovení opravňuje k zpětné úhradě oprávněných nákladů souvisejících s uvolněním pásma 700 MHz pro mobilní datové sítě, a to až po jejich notifikaci určenými orgány EU,“ uvedl ředitel regulace ČRa Marcel Procházka.

Podle něho se „v žádném případě nejedná o podporu, ale pouze o kompenzaci nákladů, které operátoři vynaloží na výstavbu dočasných DVB-T2 sítí“.

Domácnosti dají 5 miliard

Z hlediska občanů přechod z dnešní normy DVB-T na nový standard vysílání DVB-T2 neznamená jednoduchou změnu vysílací frekvence a „banální“ přeladění televizních stanic na ovladači televizoru.

Nový standard digitálního terestrického vysílání DVB-T2 (s kódováním HEVC) totiž na drtivé většině dnešních televizorů nelze přijímat.

Domácnosti si tak kvůli přechodu na novou normu, respektive na jiné kódování budou muset zakoupit nové televizory (nebo set-top boxy), ale v mnoha případech si také budou muset zmodernizovat své antény či dokonce pořídit antény zcela nové.

Přechod na novou digitální normu DVB-T2 tak diváky v Česku bude stát celkem až 5 miliard korun.

Podle informací MPO dnes digitální terestrické TV vysílání (v původní normě DVB-T) v nějaké podobě využívá více než 60 procent domácností v ČR.

Vláda ČR rozhodla dříve než EU

Tuzemská vláda o celoplošném přechodu ČR na DVB-T2 rozhodla dávno před tím, než o něm hlasoval europarlament… Již v červenci 2016 vláda přijala „Strategii rozvoje zemského digitálního televizního vysílání“, v níž schvaluje přechod na „technologicky vyšší standard DVB-T2“.

Fakticky tak byl v České republice přechod na nový standard DVB-T2 spuštěn, aniž by bylo na úrovni EU schváleno příslušné rozhodnutí o celé záležitosti.

TV vypnou za 4 roky

Přechod na novou televizní normu digitálního terestrického vysílání DVB-T2 má být v Česku dokončen již v roce 2020. Termín dokončení přechodu na DVB-T2 stanovila vláda předběžně na 1. února 2021. Znamená to, že vysílání v dnes používané digitální normě DVB-T by mělo být definitivně ukončeno již za necelé 4 roky.

Televizní zvýhodnění

Souhrnné náklady státu na celý projekt jsou stanoveny v rozmezí 871 milionu až 1,06 miliardy korun. Subjektům, které se aktivně podílejí na uskutečnění přechodu na normu DVB-T2, má být z veřejných zdrojů poskytnuto celkem cca 630 milionů Kč.

Vládou schválená strategie předpokládá finanční „kompenzaci“ nákladů pro ty subjekty, které jsou držiteli přidělených radiových kmitočtů pro digitální vysílání, což jsou Česká televize a soukromé firmy České Radiokomunikace, Czech Digital Group a Digital Broadcasting.

Většinu prostředků přitom získají České Radiokomunikace (ČRa).

Někteří kritici přechodu na novou vysílací normu namítají, že se jednak jedná o nedovolenou veřejnou podporu soukromým společnostem a tedy o neférové jednání, které narušuje hospodářskou soutěž.

Poukazují na skutečnost, že komplexním zafinancováním výstavby a zprovozněním nové terestrické digitální sítě (DVB-T2) za peníze z veřejných zdrojů budou neférově zvýhodněni nejenom provozovatelé těchto sítí (tedy zejména ČRa), ale i samotné digitální pozemní vysílání jako takové a to na úkor kabelového a satelitního TV vysílání, jejichž provozovatelé žádné kompenzace svých „oprávněných“ nákladů od státu nedostávají. (tvm)

Více se o přechodu na novou televizní normu DVB-T2 dočtete ZDE:

Evropský parlament zrušil současné televizní vysílání a vnutil divákům normu DVB-T2

Brusel sebere televizní frekvenci a donutí lidi kupovat televize pro příjem DVB-T2

 

Tuzemský hypoteční trh v březnu posiloval, průměrná hypoteční sazba klesla na 5,19 %

12. 4. 2024

Tuzemský hypoteční trh v březnu posiloval, když průměrná hypoteční sazba klesla na 5,19 %. Vyplynulo to z údajů ČBA Hypomonitoru, …

Prezident Putin obhajoval, proč Rusko začalo masivně ničit ukrajinské elektrárny až nyní

12. 4. 2024

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že útoky ruské armády na ukrajinská energetická zařízení jsou součástí procesu „demilitarizace“ Ukrajiny, protože mají …

Stanjurovo ministerstvo předpovědělo Česku lepší časy: Růst ekonomiky až o 2,6 %

10. 4. 2024

Česká ekonomika letos podle nové predikce Ministerstva financí vzroste o 1,4 % a v příštím roce její růst zrychlí na …

Už brzy mohou být splátky hypotéky srovnatelné s výší nájemného, tvrdí Central Group

12. 4. 2024

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se blíží. Vyplynulo to z aktuální …

Air Products představuje inovativní potravinářské technologie na DANUBIUS GASTRO

12. 4. 2024

Společnost Air Products (NYSE:APD) představila své nejnovější technologie pro zpracování potravin na mezinárodním veletrhu gastronomie Danubius Gastro, kterého se účastní …

Cena benzínu v Česku už opět přesahuje 40 korun za litr. Natural zdražil o 68 haléřů

11. 4. 2024

Cena benzínu už v Česku v některých krajích opět přesahuje 40 korun za litr. Průměrná cena benzínu i nafty v …

Europarlament schválil migrační balíček. Zavádí povinnou solidaritu všech států

11. 4. 2024

Evropský parlament schválil roky připravovaný migrační balíček, který mimo jiné zavádí povinnou solidaritu všech států, které budou nuceny zemím přetíženým …

ČEZ uzavřel úvěr vázaný na ESG parametry: Může čerpat až 2,5 mld. Kč od CaixaBank

11. 4. 2024

Společnost ČEZ uzavřela další, v pořadí již třetí, úvěr navázaný na rating ESG. Objem úvěrové linky poskytnuté pobočkou CaixaBank působící …

Vrchní soud v Praze potvrdil vítězství PRIAC ve sporu s rozhodčím soudem RSHKAK

11. 4. 2024

Vrchní soud v Praze potvrdil vítězství Mezinárodního rozhodčího soudu v Praze při Českomoravské komoditní burze Kladno (PRIAC) ve sporu s …

Inflace v Česku se i v březnu meziročně udržela na 2 %. Oproti únoru však ceny vzrostly

10. 4. 2024

Inflace v Česku se i letos v březnu meziročně udržela na 2 %. Oproti únoru však ceny vzrostly. V březnu …

Skupina CSG zvýšila v roce 2023 tržby o dvě třetiny, EBITDA vzrostla víc než dvojnásobně

10. 4. 2024

Průmyslově-technologická skupina Czechoslovak Group (CSG) zvýšila v roce 2023 tržby o dvě třetiny, když její EBITDA vzrostla víc než dvojnásobně.Tržby …

Spotřeba tepla v Česku loni klesla o více než 9 %. Byla nejnižší za posledních 7 let

10. 4. 2024

Spotřeba tepla v Česku loni klesla meziročně o více než 9 procent. Informoval o tom Energetický regulační úřad. (ERÚ). Spotřeba …

... další články