Šlachta se před nástupem k policii jízdou na traktoru dva roky živil a žádnou jinou pracovní zkušenost neměl. Svůj handicap pro policejní práci dohnal svérázným vysokoškolským vzděláním.

Domácím veřejným prostorem probleskla v těchto dnech zpráva o tom, že jistý levicový aktivista dostal od policie extrémně vysokou pokutu za ironické „urážky“ policie, které „vyvrcholily“ tím, když aktivista veřejně poukázal na traktoristickou minulost exšéfa ÚOOZ Roberta Šlachty. Náš komentář poukazuje na nespravedlivý přístup veřejnosti k mediálně nejznámějším traktoristům: někdejšímu šéfovi sněmovny Vlčkovi a někdejšímu šéfovi ÚOOZ Šlachtovi.  

Život neměří všem stejně, ale i ve věku rozumu stále žijeme ve věku bláznovství a některé příběhy jsou skoro neuvěřitelné. Kdyby nebyly pravdivé…

Možná si už málokdo vzpomene na bývalého předsedu Poslanecké sněmovny Miloslava Vlčka, který byl celkem běžně v médiích označován jako „traktorista Vlček“. Přestože vystudoval Vysokou školu zemědělskou, připomínalo se mu především jeho vzdělání středoškolské, neboť se vyučil v oboru traktorista-mechanizátor.

Ať udělal cokoliv, vždy se skončilo u toho, že je to přece traktorista. Nepřízeň osudu jednoho byla ale více než kompenzována nezaslouženým štěstím druhého…

Elitní traktorista

V současnosti mnohem známější postava Robert Šlachta byl „elitní detektiv“ a „lovec gaunerů“, jednoduše ten správný bojovník v řadách policie, za jehož záchranu v čele ÚOOZ se bojovalo na vládní úrovni a vláda přičiněním jednoho „posledního spravedlivého“ ministra málem padla.

Přitom Šlachtovo středoškolské vzdělání je stejné jako u pana Vlčka. Mluvit ale o Šlachtově policejní hvězdě jako o traktoristovi je vyloučeno!

Odvážlivec, který to zkusil, se se zlou potázal. Jeho ironické poznámky ohledně Šlachtova vzdělání a útvaru, jehož byl ředitelem, byly oceněny pokutou ve výši 8 tisíc Kč.

Rozdílný přístup veřejnosti, potažmo policie k oběma traktoristům je skutečně zajímavý. V případě pana Vlčka se po skončení jeho mandátu ve sněmovně v novinách spekulovalo, zda vyučený traktorista s vysokou školu zemědělskou může zastávat pozici řadového inspektora Úřadu pro ochranu osobních údajů. Závěr byl, že vzhledem k nedostatečnému vzdělání nemůže.

Unikátní vzdělání

Naproti tomu u pana Šlachty nikdy nevznikla žádná pochybnost, zda tento – vzděláním také „traktorista“ – může být ředitelem jednoho z nejdůležitějších policejních útvarů v zemi, tedy někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Navíc Šlachta se před nástupem k policii jízdou na traktoru dva roky živil a žádnou jinou pracovní zkušenost neměl. Svůj handicap pro policejní práci dohnal svérázným vysokoškolským vzděláním…

Dalo by očekávat, že policista směřující na nejvyšší posty zvolí pro své další vzdělání kriminalistiku, forenzní analýzu nebo trestní právo.

Ale kdeže. Pan Šlachta zvolil obor sociální pedagogika, kde dosáhl titulu Mgr. studiem předmětů jako je edukace dětí s poruchami chování, teorie multikulturní výchovy nebo deskové a společenské hry…

Policejní divadlo

„Hravější“ typ vzdělání možná zapříčinil, že většina akcí útvaru pana Šlachty byla spektakulárním divadlem, při kterém zatýkání prováděli maskování policisté v neprůstřelných vestách se samopaly, i když se takové monstrózní akce daly v mnoha případech nahradit prostou obsílkou.

http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Plukovnik-Slachta-odhalil-jak-bydli-jak-se-zivil-rizenim-traktoru-a-jak-se-smal-kdyz-slysel-kritiku-kvuli-kauze-Nagyova-323906

Šlachta takovou námitku odmítal a dokonce se jí smál – s tím, že přece musel například zabránit tomu, aby se poslanci zadržení v kauze trafik domluvili předem na výpovědi.

Sice je pravda, že trestní oznámení podal už 4 měsíce před zatýkáním advokát Láska a veřejně o něm mluvil v médiích, takže není jasné, na čem by se uvedení poslanci nestihli domluvit. Zřejmě podle teorie deskových her je vždy lepší rozorat vše, však už z toho pak něco vypadne.

Pověstí elitního detektiva neotřásla ani Šlachtova svérázná reakce na komentář bývalého premiéra Nečase, že Šlachtův útvar nereagoval včas na metanolovou aféru. Největší kriminalistický případ v historii republiky s 47 mrtvými a 120 různě postiženými označil ředitel ÚOOZ za problém Ministerstva financí a celní správy. S tím, že ÚOOZ se nemůže zabývat takovými podružnostmi, jako jsou daňové úniky z lihu.

Šlachtův útvar se přece musel zabývat tou „nejvážnější“ organizovanou kriminalitou…Proto v kauze Nagyová jeho útvar urputně trval na stíhání za neodvedenou daň darovací cca ve výši 700 tis. Kč. (Uvedená suma údajně neodvedené daně je přitom jen nepatrným zlomkem částek, o které se hrálo u smrtících lihových machinací).

Poslední spravedlivý

Ano, mediální pozornosti a pověsti „posledního spravedlivého“ si uměl pan Šlachta užít.

Horší to už je s reálnými výsledky jeho práce. Nemá smysl rozebírat tristní výsledek Šlachtova vyšetřování v nejznámějších kauzách. Je například všeobecně známo, že po třech letech od zatýkání před televizními kamerami, byli všichni tři zatčení exposlanci shledání nevinnými a stát jim dokonce musel vyplatit poměrně vysoké odškodné.

Je už celkem jedno, zda po právu či nikoliv. Pokud tři roky policie stíhá nevinného, je to špatně; pokud ani za tři roky nedokáže dosáhnout aspoň nepravomocného odsouzení, je to také špatně.

Muniční blamáž

Šlachtovi se ale nedaří ani v jiných kauzách. Tento týden například soud osvobodil obžalované za skladování protipěchotních min v muničním skladu ve Vrběticích, ve které se ÚOOZ silně angažoval. Celý případ nelze označit jinak, než jako absolutní blamáž Šlachtova útvaru.

A tak by se dalo pokračovat dál. Ale Šlachta odchází od policie jako oběť temných čachrů a jeho pověst elitního detektiva zůstala zdánlivě nepošramocena.

Přitom si skutečně lze jen těžko představit, že by pro vedení ÚOOZ mohl být někdo vybaven horším vzděláním, než jaké měl jeho bývalý elitní ředitel.

Přesto Šlachta vydržel za všeobecné obliby veřejnosti v čele ÚOOZ přes osm let a každý neúspěch stekl po jeho image elitního detektiva jako olej po teflonové pánvi. A jeho skvělá veřejná image se přenesla na celý útvar.

K dovršení všeho detektivové ÚOOZ podávají výpovědi a odcházejí se svým ředitelem. Jaké vzdělání mají asi podřízení, kteří chtějí pracovat v útvaru jen pod bývalým traktoristou – aranžování květin, práce na pozemku nebo vyšívání?

Ano spravedlnost musí být slepá, ale trochu škodolibě se vtírá otázka, zda musí být také blbá.