KOMENTÁŘE: Přehled nejzajímavějších názorů v tuzemských médiích v uplynulém týdnu.

Výběr nejzajímavějších názorových komentářů publikovaných v tuzemských médiích v uplynulém týdnu.


Podivný vztah s Ruskem

Vztahy České republiky a ruské velmoci jsou více než vlažné, ale stále jsou. Tématu se v komentáři pro info.cz věnoval Daniel Koštoval. „Prakticky nepřátelské ruské chování je zatím chráněno formálně nadstandardními česko-ruskými vztahy: obě země drží dohodu o výjimce z Vídeňské konvence o diplomatických vztazích, která umožňuje provozovat výdělečný byznys pod diplomatickým krytím.“ To ale nebrání Rusku v chování vůči Česku skoro až hrubému. „A přitom má zájem na získání kontraktu na výstavbu nového jaderného reaktoru, což je mimořádná a citlivá zakázka za stovky miliard korun. Člověk by si myslel, že ruské chování nedává smysl, ale Rusko je racionální aktér, takže chyba nebude na jeho straně – chová se jen tak, jak si myslí, že je pro něj výhodné.“

Manažera střídá voják

Rychlá výměna na pozici ministra zdravotnictví proběhla hned na začátku týdne. Adama Vojtěcha vystřídal Roman Prymula. Jakmile Vojtěch úřad opustil, strhla se vlna solidarity, nejen ze stran médií. Kdo je pro výkon této funkce lepší? V komentáři na info.cz se nad tím zamýšlí Jiří Vácha. „Roman Prymula je bezesporu typ krizového manažera, jehož názory a postupy se nemusí každému líbit, ale v krizové situaci je možné mu občasné přešlapy v PR odpustit. Oproti tomu Adam Vojtěch, inteligentní člověk s vynikajícími vyjednávacími schopnostmi, který vystudoval dvě vysoké školy, je ideální manažer do klidných a růstových časů, kdy je třeba udržovat rovnováhu mezi zájmy různých skupin a budovat firemní kulturu.“

Skutečný schodek v rozpočtu

K debatám o státním rozpočtu, které proběhly minulý víkend, se v komentáři pro irozhlas.cz vrací Petr Holub. „Nejdříve přišla ministryně financí Alena Schillerová, že její lidé sestavili rozpočet se schodkem 116 miliard.“ A kromě prezidenta Zemana se do komentování státního rozpočtu pustil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. V návrhu se dočetl o snížení výdajů na investice o 30 miliard. „Mluvčí by si ale jistě nechal vysvětlit, že po započtení evropských dotací, které se začnou podle plánu napřesrok mohutně čerpat, se mohou investice zvýšit třeba historickým tempem, přesto se schodek nemusí nafukovat.

EU bez Británie, blízká realita

Definitivní odchod Británie z EU se blíží. Pro e15.cz situaci komentovala Pavla Palaščáková. „V sedmadvacítce lze s krátícím časem pozorovat lomení rukou a paniku, v Británii sklon k rezignaci a otevírání už vyjednaných záležitostí.“ Vývoj situace netrpělivě očekávají i okolní státy. „Mohla by učinit přítrž blouznění některých politiků v ostatních zemích o zelenější trávě mimo unijní ohradu. Nebo naopak rozčeřit zahnívající vody společenství skutečnými reformami, pokud by království svou misi zvládlo na výbornou.“

Silné Česko

Uprchlický tábor Moria na ostrově Lesbos, který shořel na popel, jasně ukazuje, jak si Evropa v minulých letech poradila s uprchlickou krizí. Tu teď ale vystřídala krize jiná. Ovšem, ne na dlouho. A je proto nevyhnutelné, že jakmile vybředneme z koronavirové krize, zabředneme opět do té migrační“. Vysvětluje ve svém komentáři pro aktualne.cz David Klimeš. Na Českou republiku Evropa opět ukáže prstem a bude se ptát, kolik uprchlíků je země schopna přijmout. „Brzo se tak ukáže, zda premiér má jen na čepici nápis Silné Česko, nebo také i trochu pod čepicí a rozumí tomu, o co se nyní v Evropě hraje.