Většina platů ve státní správě by mohla od září vzrůst až o 10 %, naznačil Jurečka. (Ilustrační foto)

Zhruba 360 tisícům státních a veřejných zaměstnanců by mohly od září vzrůst platy o sedm až deset procent. U těch zbývajících by nárůst měl být individuální. Uvedl to ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

„Chci zvýšit platy ve veřejné sféře především u zaměstnanců v platové tabulce jedna, což jsou lidé dělající úřední práci na obcích, kuchařky ve školních jídelnách, zapisovatelky na soudech,“ oznámil Jurečka v České televizi.

Právě u uvedené skupiny zaměstnanců by to mělo být mezi sedmi až deseti procenty. S tím, že by se jednalo o zhruba 360 tisíc lidí.

Konečnou podobu určí jednání v koalici. I podle výsledků rozpočtu. Náklady Jurečka odhaduje na pět miliard korun.

U lidí zařazených v platových tabulkách dva, tři, čtyři a pět, což jsou třeba i lékaři nebo učitelé, by se navýšení mělo podle ministra řešit individuálně.

Důvodem navýšení platů je vysoká inflace v minulých letech a to, že řadě státních a veřejných zaměstnanců letos od ledna nevzrostly.

Odbory požadují nárůst o patnáct procent, zaměstnavatelé navrhují navýšení minimálně o pět procent. Státní kasu by to mohlo stát až pět miliard korun.

„Já svým kolegům ve vládě říkám, že to nemůže skončit tím, že se navýší tarify, a nebudou navýšeny prostředky,“ podotkl Jurečka.

Konkrétní požadavky na státní rozpočet však zatím nebyl schopen specifikovat, protože neví, kolik peněz najdou ve svých resortních rozpočtech jednotliví ministři.

Podle údajů ministerstva práce pracuje pro stát a veřejný sektor asi 846 300 lidí, což ale nejsou pouze úředníci. Patří sem také učitelé, lékaři, policisté či vojáci. (sfr)