Teplárny v Česku dostanou dalších 20 miliard korun na výměnu uhlí za ekologičtější zdroje. (Ilustrační foto).

Teplárny v ČR dostanou dalších 20 miliard korun na modernizaci a výměnu uhlí za ekologičtější zdroje energie. Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL oznámil, že tuto částku poskytne teplárnám Modernizační fond prostřednictvím dotačního programu Heat.

„Je to další krok v investicích do našeho teplárenství, které je zásadní složkou státní energetické infrastruktury. Modernizace a dekarbonizace tepláren je jednou z hlavních oblastí podpory Modernizačního fondu,“ vysvětlil ministr.

Nová výzva podle něj cílí především na nejmodernější technologie, jako jsou například tepelná čerpadla nebo geotermální energie.

České teplárny mají upustit od spalování uhlí do roku 2030. Celkové náklady na tento přechod dosáhnou zhruba 200 miliard korun, z nichž by měl polovinu poskytnout teplárnám stát prostřednictvím Modernizačního fondu.

Většina tepláren v Česku už odklon od uhlí zahájila nebo má alespoň připraven restrukturalizační projekt. Přechod nicméně brzdí rostoucí poptávka po bezemisních technologiích.

Další peníze pro teplárny ohlásil Hladík během návštěvy teplárny v Českých Budějovicích, která už přechod z uhlí na bezemisní a obnovitelné zdroje zahájila. Za zhruba 1,6 miliardy korun vyměnila kotel na uhlí za nové zařízení spalující dřevní štěpku.

Modernizační fond na tento projekt poskytl v roce 2022 dotaci ve výši 320 milionů korun.

Mezi další podpořené projekty patří například teplárna společnosti Ško-Energo, která zajišťuje dodávky tepla pro automobilku Škoda Auto a pro město Mladou Boleslav. Teplárna přechází ze spalování směsi uhlí a biomasy pouze na biomasu. Na projekt s náklady 3,6 miliardy korun získala Ško-Energo z Modernizačního fondu dotaci 2,2 miliardy.

Modernizační fond už podle Ministerstva životního prostředí vyčlenil na modernizační projekty v teplárenství téměř 70 miliard korun. Schváleno dosud bylo 35 projektů za více než 46 miliard.

Teplárny budou také moci využít provozní dotace Ministerstva průmyslu a obchodu. To připravuje výzvu zaměřenou na kogenerační výrobu tepla a elektřiny. (sfr)