Průmyslová produkce v Česku meziročně v dubnu reálně klesla 0,4 procenta .

Průmyslová produkce v Česku meziročně v dubnu reálně klesla o 0,4 %. Meziměsíčně byla vyšší o 0,6 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 3,6 %. Informoval o tom ČSÚ.

Průmyslová produkce v dubnu 2024 byla reálně meziměsíčně vyšší o 0,6 %. Meziročně klesla o 0,4 %.

„Průmyslová produkce v dubnu mírně klesla. Na celkový pokles měla vliv zejména nižší produkce v energetickém sektoru a pokračující pokles ve výrobě strojů a zařízení a v hutnictví a slévárenství,“ uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Produkce ve výrobě a rozvodu elektřiny, plynu a tepla meziročně klesla o desetinu. Pokles nejvíce ovlivnily plánované odstávky v elektrárnách, nižší spotřeba plynu způsobená teplým počasím a pokračující pokles výroby v uhelných elektrárnách. Těžba uhlí meziročně poklesla o více než pětinu.

Na druhé straně se dařilo v odvětvích výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů, opravy a instalace strojů a zařízení a v ostatním zpracovatelském průmyslu. Ve výrobě ostatních dopravních prostředků se produkce meziročně zvýšila téměř o třetinu.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách v dubnu 2024 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 3,6 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 5,3 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 0,8 %. Meziměsíčně byla hodnota nových zakázek nižší o 0,8 %.

„Růst hodnoty nových zakázek nejvíce ovlivnila výroba motorových vozidel, více zde meziročně přibylo zakázek ze zahraničí. Velké či dlouhodobé zakázky získaly firmy v odvětví výroby ostatních dopravních prostředků a zařízení,“ vysvětlila Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

O téměř pětinu nižší byla meziročně hodnota nových zakázek ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v dubnu 2024 meziročně snížil o 1,9 %.

Dle Eurostatem zveřejněných údajů v březnu 2024 meziročně klesla průmyslová produkce v EU27 o 1 %. Největší meziroční pokles zaznamenalo Finsko (o 7,7 %) a Bulharsko (o 7,6 %). Německý průmysl klesl o 4,3 %, výkon českého průmyslu se snížil o 2,9 %. Naopak nejvíce vzrostl irský průmysl (o 37 %) a kyperský průmysl (o 8,5 %).

Z pohledu odvětví v EU27 nejvíce poklesla výroba základních farmaceutických výrobků a farmaceutických přípravků (o 17,2 %) a  nejvyšší růst zaznamenala výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (o 35,2 %). (sfr)