Rusko chystá novou invazi, varoval Zelenskyj. Další ruská armáda se šikuje u hranic s Ukrajinou. (Ilustrační foto).

Rusko chystá novou invazi na Ukrajinu, varoval prezident Zelenskyj. Další ruská armáda se šikuje u hranic s Ukrajinou. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil, že Rusko formuje další vojenské uskupení u ukrajinských hranic. USA oznámily, že dodají Ukrajině další zbraně.

Podle Zelenského se Moskva připravuje na novou pozemní invazi. Řekl mimo jiné, že Rusko připravuje další útočnou skupinu vojsk 90 kilometrů na severozápad od Charkova.

Mohlo by to znamenat, že se Rusko snaží protáhnout válečnou linii a chystá další vpád do Charkovské nebo sousední Sumské oblasti.

USA dodají Ukrajině další zbraně
Spojené státy připravily pro Ukrajinu nový balík vojenské pomoci, jehož hodnota se odhaduje na 275 milionů dolarů (přes šest miliard korun).

Oznámilo to americké ministerstvo obrany. Měly by dodat například naváděnou leteckou munici a střely do raketometů HIMARS.

Pentagon oznámil dodávky raket do systémů HIMARS, dělostřelecké munice nebo protitankových střel Javelin a AT-4. Mezi dalšími položkami oznámenými v tiskové zprávě jsou „přesná letecká munice“, protitankové střely typu TOW nebo lehké zbraně a granáty.

Balík podle Pentagonu „poskytne Ukrajině dodatečné kapacity, které pokrývají její nejnaléhavější potřeby na bojišti“.

Součástí balíku mají být podle Zelenského i rakety dlouhého doletu, vysoce přesné dělostřelecké granáty, protitanková munice.

Jde o třetí sadu okamžité vojenské podpory, kterou Washington oznámil od dubnového souhlasu Kongresu s vyčleněním dalších desítek miliard dolarů na pomoc zemi napadené Ruskem. Nejdříve americká vláda na konci dubna sestavila balík o odhadované hodnotě miliardy dolarů, před dvěma týdny pak následovaly dodávky raket či vozidel za zhruba 400 milionů dolarů. (sfr)