LAMA energy radí: Snižovovat spotřebu energií lze i odpojováním spotřebičů ze zásuvky.

Snižování spotřeby energií patří mezi nejúčinnější řešení, jak ušetřit, tvrdí energetický dovdavatele LAMA energy. V současnosti je snižování spotřeby energií nejen odpovědí na enviromentální výzvy, ale také jednou z nejúčinnějších cest, jak šetřit peníze, uvedla firma.

Dosahovat úspor lze podle firmy postupně, od jednoduchých změn až po zásadní investice. Snížit spotřebu energií a ušetřit je možné v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Jednoduché změny pro okamžitou úsporu

„Začít šetřit můžete hned a bez nákladů. Některé ze způsobů, jak snížit spotřebu energií, jsou až překvapivě jednoduché a mají okamžitý efekt,“ uvedl Jakub Tobiáš z LAMA energy.

Doporučil například dbát na zhasínání světel a využívání denního světla.

„Například můžete pracovat blízko oken a maximálně využívat denního osvětlení, kterého je v tuto dobu požehnaně. Také odpojujte spotřebiče ze zásuvky, když je nepoužíváte místo toho, abyste je ponechali zapojené nebo v režimu spánku,ů poradil dále.

Doporučil také používat energeticky úsporné žárovky a vytápěte místnosti méně.

Nepsané pravidlo zní, že každý stupeň dolů znamená 6% úsporu na vytápění.

„Dále dbejte například i na to, abyste v rychlovarné konvici vždy ohřívali jen tolik vody, kolik potřebujete,“ podotkl dále Tobiáš z LAMA energy.

Změny, které vyžadují více úsilí

Pokud uživatelé vše z výše uvedeného již dělají a stále hledají další způsoby, jak snížit spotřebu energií, mohou přejít k pokročilejším metodám.

Podle Jakuba Tobiáše z LAMA energy je nejčastějším problém špatná izolace.

„Pokud nemáte dobře zaizolovaný dům, utíká vám teplo ven. Promyslete, zda není potřeba vylepšit izolaci střechy, zdí nebo oken. Tento krok sice něco stojí, ale pomůže vám výrazně snížit potřebu vytápění.“

Také mohou postupně investovat do energeticky úsporných spotřebičů nebo inteligentních termostatů, které umožní lepší kontrolu nad vytápěním a chlazením.

„Máte-li doma klimatizaci, používejte ji rozumně a pravidelně ji čistěte,“ podotkl Tobiáš.

Investice do budoucnosti

Pro ty, kteří jsou připraveni investovat do zásadních řešení s dlouhodobými úsporami, existují další možnosti.

Měli by například zvážit pořízení fotovoltaiky. Ta sice představuje poměrně značnou počáteční investici, ale z dlouhodobého hlediska se vyplatí.

„Navíc na ni můžete získat dotaci,“ upřesnil Tobiáš.

Alternativou k tradičnímu vytápění je také tepelné čerpadlo. A energeticky účinná je výměna starých oken, která může vyřešit únik tepla.

„Snižování spotřeby energií není jen trendem, ale nezbytností. Každý z nás může přispět ke zlepšení situace, ať už prostřednictvím malých změn nebo velkých investic,“ uzavřel Tobiáš. (sfr)