Ministryně Černochová řešila se zbrojaři a bankami financování obranného průmyslu.

Ministerstvo obrany určí osoby, které budou k dispozici bankéřům řešícím žádosti českých firem o financování výroby spojené se strategickými potřebami státu. Vyplynulo to z jednání expertní skupiny a z dnešního jednání zástupců Ministerstva obrany, Ministerstva financí, České bankovní asociace (ČBA) a českého obranného průmyslu.

Oznámila to ministryně obrany Jana Černochová.

Účastníkům schůzky poděkovala za to, že pomáhají posunout financování strategických potřeb České republiky. Dnešní setkání navázalo na schůzku ČBA a obranného průmyslu, která se uskutečnila před necelým měsícem.

Ministerstvo obrany podle ministryně v minulosti vznášelo oprávněně obavy, že je někdy na zbrojní průmysl bankovními institucemi pohlíženo jako na průmysl, který není v rámci strategických potřeb státu prioritou.

„Pokoušíme se to prolamovat. Myslím si, že jsme ušli obrovský kus cesty a já za to kolegům z České bankovní asociace děkuji,“ uvedla.

Připomněla, že se zástupci ministerstva a ČBA domluvili na vytvoření expertní skupiny, která problematiku financování českého zbrojního průmyslu projednává. Její členové diskutují o procesu udělování licencí, o kontrole historie společností, které o financování žádají nebo o tom, jaký materiál a kam je v souladu s legislativou možné či nemožné vyvážet.

„Dohodli jsme se na procesu, který by v budoucnu měl zabránit tomu, aby se podobné případy posuzovaly jinak,“ poznamenala ministryně.

Účastníci schůzky se také dohodli na tom, že Ministerstvo obrany určí své konkrétní zástupce, kteří budou připraveni s bankéři řešit konkrétní případy týkající se financování strategických potřeb státu, které jsou důležité pro zajištění obranyschopnosti České republiky a pro modernizaci Armády ČR.

Prezident ČBA Jan Juchelka ocenil dnešní příležitost diskutovat dostupnost financování strategických záměrů České republiky v oblasti obranného průmyslu českým bankovním sektorem. Připomněl vznik a práci expertní skupiny.

„Těší mě, že stát takto v praxi vytváří podmínky pro rozvoj soukromého sektoru a stát a soukromý sektor spolupracují a posouvají tento byznys kupředu,“ řekl.

Jednáními se podle něj daří odstraňovat některé předsudky, které se v minulosti ohledně financování obranného průmyslu objevovaly. Je podle něj zjevné, že český obranný průmysl v podobě svých hlavních hráčů „jede na plné obrátky“, pomáhá znovu zaplňovat sklady vojenského materiálu primárně v zemích NATO a k financování využívá kapitál českých bank.

Ministryně obrany Černochová řekla, že potíže se týkaly zejména malých a středních firem, což potvrdili i předseda Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR Lubomír Kovařík a viceprezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jaroslav Pecháček.

Podle ministryně budou zástupci obranného průmyslu informovat, jak přijaté kroky zástupci těchto malých a středních firem vnímají. Dodala, že schůzky expertní skupiny budou pokračovat.

Ministerstvo obrany také vytvořilo ve spolupráci se Sekcí obranného průmyslu Hospodářské komory ČR, MZV a Licenční správou MPO dokument, který velmi názorně popisuje celý proces kontroly zahraničního obchodu s vojenským materiálem. Konkrétně udělování povolení a licencí k vývozu vojenského materiálu, včetně toho, kolik institucí a úřadů je do procesu zapojeno. Dokument ministerstvo sdílelo se členy ČBA.

Obranný průmysl představuje jednu z podstatných součástí obrany státu a je proto nezbytné do něj odpovídajícím způsobem investovat. Je potřeba mimo jiné urychleně navýšit výrobní kapacity v oblasti velkorážové munice.

Na žádost Ministerstva obrany zorganizovala mezi svými členy Sekce obranného průmyslu Hospodářské komory ČR a také Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu šetření, které jasně ukázalo na konkrétní problémy, se kterými se obranný průmysl potýká.

Nejčastěji bývají spojeny s bankami, které mají zahraniční vlastníky. Ze šetření vyplynulo, že k podnikům českého obranného průmyslu je někdy přistupováno jinak než k firmám, které pocházejí ze země, v níž má banka sídlo.

Rovněž je potřeba, aby postoj změnily i mezinárodní finanční instituce, např. Evropská investiční banka, která neumožňuje financování vojenských technologií. Pokud by EIB změnila tento přístup, byl by to velmi významný signál pro soukromé banky, jak mají k obrannému průmyslu přistupovat. (sfr)