Stavební produkce v České republice meziročně v únoru vzrostla o 3,6 procenta.

Stavební produkce v Česku vzrostla v únoru meziročně o 3,6 %, když meziměsíčně byla vyšší o 4,8 %. Orientační hodnota vydaných stavebních povolení klesla o 15,9 %. Meziročně bylo zahájeno o 47,2 % bytů méně, dokončeno bylo o 24,3 % bytů více.

Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Stavební produkce byla meziměsíčně vyšší o 4,8 %. Meziročně vzrostla o 3,6 %. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 1,5 % a inženýrské stavitelství meziročně vzrostlo o 19,4 %.

„Stavební produkce v únoru meziročně i meziměsíčně vzrostla. Tahounem byly inženýrské stavby, jejichž růstu prospěla také nízká základna a příznivé počasí,“ uvedl Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Orientační hodnota staveb, na které bylo v únoru vydáno stavební povolení, dosáhla 35,0 mld. Kč a meziročně klesla o 15,9 %.

„Za únorovým poklesem orientační hodnoty stály opravy dopravní infrastruktury a nová výstavba bytových budov, kde nebyla povolena žádná stavba nad miliardu korun,“ vysvětlila Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

V únoru bylo zahájeno 1 861 bytů a tento počet klesl o 47,2 % především v bytových domech. Dokončeno bylo 3 331 bytů, což znamenalo meziroční růst o 24,3 % ve všech kategoriích kromě rodinných domů.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v lednu 2024 v EU27 meziročně vzrostla o 0,8 %. (sfr)