Maloobchodní tržby v Česku pokračovaly v poklesu: V září klesly meziročně o 4 procenta. (Ilustrační foto: archiv).

Maloobchodní tržby v Česku pokračovaly v poklesu, když v září tohoto roku klesly meziročně o 4 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ).

Meziročně se tržby v maloobchodě v září snížily reálně o 4,0 %, meziměsíčně klesly o 0,4 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 2,7 % a meziměsíčně klesly o 1,7 %, uvedl ČSÚ.

„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy zůstaly meziročně nižší i v září. Tempo meziročního poklesu se oproti předchozímu měsíci prohloubilo v důsledku snížení prodeje nepotravinářského zboží a potravin.“

„Naopak růst tržeb si nadále udržel prodej pohonných hmot,“ oznámila Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel snížily v září reálně o 0,4 %, přičemž za nepotravinářské zboží klesly o 0,8 % a za potraviny o 0,5 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 1,5 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v září snížily reálně o 4,0 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 5,9 % a za potraviny o 4,1 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 4,5 %.

Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví meziročně klesly o 16,1 %, s výrobky pro domácnost o 10,0 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 8,4 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 6,1 % a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 3,0 %.

Tržby rostly v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky o 12,8 %. Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se snížily o 4,2 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 1,9 %.

V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 1,5 %. Internetovým a zásilkovým obchodům) tržby klesly o 0,8 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel reálně meziměsíčně klesly o 1,7 %. Meziročně se tržby zvýšily o 2,7 %, v tom za opravy motorových vozidel vzrostly o 3,1 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 2,6 %, informoval ČSÚ. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Obyvatelé v Česku šetří už 16 měsíců v řadě. Maloobchodní tržby klesly téměř o 3 procenta