CSG na Dnech NATO v Ostravě představila tatrovky, vozidla TITUS i radarové systémy.

Firmy holdingu CSG na Dnech NATO představily tatrovky, vozidla TITUS a radarové systémy. Dny NATO a Vzdušných sil Armády České republiky jsou jednou z největších akcí svého druhu v Evropě. Je to velmi zajímavá příležitost, jak české veřejnosti a odborníkům představit techniku i činnost Armády České republiky a také schopnosti českého obranného průmyslu.

Mezi jeho nejvýznamnější reprezentanty patří společnosti patřící do průmyslově-technologického holdingu Czechoslovak Group (CSG) a také automobilka Tatra Trucks, které již po dlouhá léta Dny NATO a podobné prezentační akce podporují a představují na nich své výrobky.

Firmy holdingu CSG a Tatra Trucks vnímají Dny NATO jako prestižní záležitost, proto byly už poněkolikáté jejich speciálními partnery. Celá řada z nich působí v oblasti pozemní vojenské techniky, zbraní a munice, speciálního vybavení pro armádní i záchranářské složky, ale i v oblasti výroby automobilů či letecké techniky a vybavení pro letectví.

Letos se na mošnovském letišti laická i odborná veřejnost seznámila s výsledky vývoje a projekty společností Tatra Trucks, Tatra Defence Vehicle a Retia.Lákadlem v expozici Tatra Trucks byla novinka v podobě hasičského speciálu Tatra Force v nejnovější třetí generaci, která měla světovou premiéru na letošním veletrhu IDET/PYROS 2023. Dalším exponátem byl vojenský těžký nákladní vůz Tatra Phoenix 8×8 s pancéřovanou kabinou vysoké odolnosti.

Automobilka také veřejnosti ukázala osvědčenou řadu vojenských těžkých automobilů Tatra Force. Vozy Tatra Force jsou vyvinuty především pro vojenské účely a uplatňují se nejen v české a slovenské armádě, ale i v dalších zemích.

K vidění byly vojenské valníkové verze s podvozky v provedení 4×4, 6×6 i 8×8 s různými motory a variantami kabin. Další desítky tater tohoto typu byly k vidění v expozicích české armády nebo záchranných složek, tedy hasičů a Policie České republiky.

Není bez zajímavosti, že Tatra před několika týdny dokončila zakázku na dodávku více než 200 nových vozů Tatra Force 6×6 pro českou armádu, tyto vozy byly na Dnech NATO také k vidění. Vojenské tatrovky doplnil v expozici také zástupce civilní produktové řady v podobě vozu Tatra Phoenix.Společnost Tatra Defence Vehicle (TDV), která se na mošnovském letišti také představila, se specializuje na vývoj a výrobu kolových obrněných vozidel a také na jejich opravy či modernizace. V TDV vyrábějí například známé obrněnce Pandur II 8×8 nebo obrněná vozidla TITUS.

Právě TITUS na podvozku Tatra 6×6 ve verzi KOVS určené pro českou armádu byl dalším exponátem v expozici holdingu CSG. Česká armáda si objednala 62 TITUSů ve třech verzích – spojovací (KOVS), velitelsko-štábní (KOVVŠ) a také místo koordinace palebné podpory (MKPP).V srpnu tohoto roku TDV již stihla dodat armádě všechna vozidla MKPP, nyní pokračuje výroba vozidel dalších verzí. TDV se také specializuje na vývoj a výrobu pancéřovaných kabin pro vozy Tatra. Jedním z výsledků její činnosti na tomto poli je balisticky a protiminově vysoce odolná pancéřovaná kabina instalovaná na již zmiňovaném vojenském automobilu Tatra Phoenix 8×8, kterou na Dnech NATO vystavovala Tatra Trucks.

Na Dnech NATO se představil rovněž dodavatel moderních radarových a elektronických systémů, firma Retia z Pardubic. Ta se mimo jiné podílí i na dodávkách vozidel TITUS pro českou armádu, vyvinula a instaluje do nich elektronické systémy.

Vedle elektronických systémů jsou doménou firmy Retia také radarové a záznamové systémy. Na Dnech NATO Retia předvedla model svého víceúčelového 3D radaru pro detekci a sledování pozemních a nízkoletících cílů ReGuard.

Jde o velmi kompaktní radar, který je díky svým technickým parametrům vhodný pro systémy ochrany před bezpilotními prostředky a Retia jej zařadila do svého nového protidronového systému ReCas.

Do sestavy systému ReCas může být zahrnut i ruční směrový rušič ReGun, který byl na stánku Retie rovněž k vidění. Retia vystavovala i malý přenosný radar ReTwis 5 se schopností detekovat živé cíle za zdmi nebo jinými nekovovými překážkami. (sfr)