Stavební výroba v červenci klesla meziročně o 2,1 procenta, meziměsíčně poklesla o 3,8 procenta. (Ilustrační foto)

Stavební produkce v červenci meziročně klesla o 2,1 %, meziměsíčně byla nižší o 3,8 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 9,1 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 16,0 %. Meziročně bylo zahájeno o 8,6 % bytů více, dokončeno bylo o 4,9 % bytů více. Data zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Nižší byla produkce také v inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí.

Stavební produkce byla meziměsíčně nižší o 3,8 %.

„Stavební produkce se v červenci po nadějném červnovém výsledku opět dostala pod loňskou úroveň, když meziročně klesla o 2,1 %. Pokles se odehrával v obou segmentech, více k němu přispělo pozemní stavitelství,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 2,5 % a inženýrské stavitelství meziročně kleslo o 1,3 %.

Stavební úřady vydaly 6 294 stavebních povolení, meziročně o 9,1 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 40,3 mld. Kč a meziročně vzrostla o 16,0 %.

Počet zahájených bytů meziročně vzrostl o 8,6 % a dosáhl hodnoty 2 968 bytů.

„Počet zahájených bytů v červenci po sedmi měsících rostl, a to zásluhou bytů v bytových domech. Zahajovalo se mimo hlavní město, především ve Středočeském a Jihočeském kraji. Zahajování rodinných domů je dále v útlumu,“ vysvětluje Drahomíra Dušková z oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 4,9 % a činil 2 929 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebních podnicích s 50 a více zaměstnanci se meziročně zvýšil o 1,7 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 5,9 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v červnu 2023 v EU27 meziročně zůstala na stejné úrovni. Pozemní stavitelství se snížilo o 1,0 % a inženýrské stavitelství vzrostlo o 4,6 %. Údaje za červenec 2023 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 20. 9. 2023. (at)