Plus4U spustila unikátní aplikaci Lovci jablek na objasnění podvodu s elektronikou Apple. (Ilustrační foto: redakční koláž).

IT společnost Plus4U přichází s originální akcí „Lovci jablek“, jejímž cílem je odhalení podvodných obchodů s elektronikou od firmy Apple. Plus4U vyvinul jednoduchou online aplikaci, do které může jakýkoliv uživatel telefonů Apple vyplnit jejich sériové číslo.

Pokud se toto číslo shoduje s databází telefonů, o které v podvodu jde, majitel telefonu může získat 100 tisíc Kč. O telefon samozřejmě nepřijde. Aplikace je k dispozici na adrese: https://www.plus4u.net/lovcijablek.

E-shop Mamut.cz, který provozovala společnost MAMMOTH s.r.o., se stal pravděpodobně obětí historicky největšího podvodu se spotřební elektronikou v dějinách České republiky. Jde v něm o 107 tisíc kusů telefonů Apple a 361 tisíc kusů sluchátek Airpods, které měly být pronajímány formou leasingu koncovým zákazníkům.

Pronájmy měly zajišťovat společnosti SBJ Trading a J.A.E. vlastněné českým podnikatelem Břetislavem Janouškem. Je pravděpodobné, že velká část dodaného zboží byla ve skutečnosti prodána bokem přes různé e-shopy.

Společnost Mammoth skončila v insolvenci, když jí na začátku roku 2023 přestaly Janouškovy společnosti platit. Jejími hlavními věřiteli jsou společnosti T-Mobile Czech Republic a J&T Leasingová společnost, které většinu elektroniky Apple Janouškovým společnostem přes firmu Mammoth dodávaly.

Zmizelé telefony Apple se pravděpodobně dostaly zpět na český trh za účelem jejich prodeje, a proto může být vlastníkem prakticky kdokoliv, kdo si zakoupil iPhone v letech 2018 až 2023 v jakémkoliv kamenném nebo online obchodě.

David Kimr, předseda představenstva mateřské Plus4U, k případu uvedl: „Od počátku roku intenzivně řešíme podvod spáchaný na naší společnosti Mammoth, za kterým zřejmě stojí náš bývalý obchodní partner Břetislav Janoušek. Spolupracujeme intenzivně s Policií ČR a také Mammoth jako první v této věci podal trestní oznámení, na jehož základě policie zahájila své šetření“.

„Chceme využít svých IT schopností, abychom pomohli celou kauzu objasnit a odhalit také skutečné pachatele. Aplikace Lovci jablek je toho důkazem.“

Akce „Lovci jablek“ platí od 4. 8. do 30. 9. 2023 nebo do dosáhnutí celkové výše odměn 1 500 000 Kč.

„Prakticky to znamená, že odměnu ve výši 100 tisíc Kč získá prvních patnáct uživatelů, kteří v aplikaci nahlásí telefon odpovídající naší databázi. Jsme ale připraveni akci prodloužit a objem odměn navýšit, pokud uvidíme, že je úspěšná a přispívá k odhalení celého podvodu,“ vysvětlil Kimr.

Vysvětlení podvodných obchodů s elektronikou společnosti Apple

Podnikatel Břetislav Janoušek provozoval byznys s leasingem elektroniky od Applu pro koncové zákazníky. Elektroniku dodávaly společnosti T-Mobile Czech Republic a J&T Leasingová společnost.

Jejich zboží do Janouškových firem procházelo přes e-shop Mamut.cz, který provozovala společnost MAMMOTH, dceřinná spolenčost firmy Plus4U.

Následně se ukázalo, že se jednalo o podvod: Elektronika byla pronajímána fiktivně a řetězcem firem se vracela zpět do T-Mobilu a J&T Leasing. V jednom případě byl totožný telefon pronajat osmkrát zároveň, z toho 6x jej dodala T-Mobile a 2x J&T Leasing.

Podvod vyšel najevo, když Břetislav Janoušek v druhé polovině roku 2022 přestal platit e-shopu Mamut.cz.

Ten v důsledku nemohl platit dodavatelům elektroniky, firmám T-Mobile, respektive J&T Leasing, a skončil v insolvenci. Věřitelé přihlásily do insolvence pohledávky dohromady za 6,65 miliardy Kč.

Pohřešuje se celkem 107 tisíc kusů telefonů Apple a 361 tisíc kusů sluchátek Airpods. Je pravděpodobné, že značná část dodané elektroniky se místo pronájmu prodávala nelegálně.

Když tedy uživatelé telefonů Apple vyplní sériové číslo v aplikaci Lovci jablek, a to se bude shodovat s databází pohřešovaných telefonů, přispějí tím k odhalení, jak fungoval celý systém podvodu a co se s telefonem místo pronájmu skutečně stalo.

Případ vyšetřuje Policie ČR i v souvislosti s trestním oznámením, které společnost MAMMOTH ve věci podala.

Z veřejných zdrojů je známo, že Břetislav Janoušek, který celý projekt údajných pronájmů elektroniky značky Apple vymyslel a přesvědčil o něm manažery společností Mammoth, T-Mobile i J&T Leasing, během dvou let vložil na dva účty svých společností v ČSOB, které měly elektroniku pronajímat zákazníkům, 1,3 miliardy Kč v hotovosti. (sfr)