Cena plynu je nejnižší od června 2021, poprvé pod 24 eury za megawatthodinu. (Ilustrační foto)

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh poklesly na další dvouletá minima, což by mohlo ulevit spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku klesla až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Jedná se o nejnižší cenovou úroveň od června 2021.

Cena plynu pro evropský trh klesá od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních až 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Zásobníky v EU jsou teď naplněné z 66 procent. Cena plynu na burze je nyní hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

V letošním roce velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. (at)