Netflix chce zabránit sdílení hesel, v Česku půjde přidat další uživatel za 79 korun. (Ilustrační foto)

Největší streamovací společnost světa Netflix chce po měsících příprav omezit sdílení uživatelských účtů i v Česku. Netflix již dříve uvedl, že kvůli sdílení uživatelských údajů mezi lidmi každoročně přichází o šest miliard dolarů. V Česku nyní spouští možnost přidat další osobu k účtu za 79 korun. 

Částky za přidání nového uživatele k účtu na Netflixu jsou jednotlivých trzích odlišné. Zatímco v Česku si bude americká společnost účtovat 79 korun (zhruba 3,59 dolaru), v USA to bude 7,99 dolaru a ve Velké Británii 4,99 libry.

Pro verzi předplatného Premium půjde k účtu přidat další dva uživatele, u běžné verze jen jednoho. Ti, kteří využívají levnější předplatné s reklamami, dalšího uživatele přidat nemohou.

V Česku ještě nezačal Netflix zákaz sdílení účtu vymáhat, uživatelům zatím nepřišel informativní e-mail. Dosud tuto možnost Netflix od února testoval jen na několika vybraných trzích, jako je Nový Zéland, Kanada, Portugalsko nebo Španělsko. Přidaní uživatelé budou mít svůj profil i heslo a musejí být ze stejné země jako původní uživatel, který ho přizve ke svému účtu.

Netflix proti sdílení hesel zakročil až v době, kdy se zhoršila ekonomická situace a kvůli tomu se zbrzdilo i do té doby rychlé tempo nabírání nových uživatelů. Například v roce 2017 americká společnost přidala na sociální síť Twitter příspěvek, ve kterém podpořila sdílení účtů.

V posledních letech se Netflix musí vypořádat s větší konkurencí i nepříznivou ekonomickou situací. Jednou z reakcí na problémy bylo spuštění levnější verze předplatného s reklamami, kterou původně vedení společnosti dlouhodobě odmítalo.

Zatím se totiž ukazuje, že předplatné s reklamami za nižší cenu si vybralo už pět milionů uživatelů s tím, že jde o úplně nové zákazníky a jen malý podíl z nich jsou ti stávající, kteří by přešli na lacinější úroveň služby. (at)