V Česku jezdí kolem 153 tisíc nepojištěných vozidel, kritizovala Česká kancelář pojistitelů. (Ilustrační foto).

V Česku jezdí kolem 153 tisíc nepojištěných vozidel. Informovala o tom ve své výroční zprávě za loňský rok Česká kancelář pojistitelů (ČKP). V Česku v roce 2022 přibylo téměř 194 tisísc pojištěných vozidel. Celkem má sjednané povinné ručení 9,053 milionu vozidel.

„Pro účely očekávaných plnění z garančního fondu odhadujeme, že se na českých silnicích stále pohybuje kolem 153 tisíc nepojištěných vozidel,“ uvedl Roman Juráš předseda správní rady České kanceláře pojistitelů.

Z pohledu vývoje povinného ručení označil za zásadní riziko vývoj škodní inflace, která zaznamenala meziroční nárůst o cca 21%.

„Tento souvisí jak s vysokou mírou inflace v ekonomice, tak s navyšující se cenou práce v autoservisech, rostoucí cenou
náhradních dílů a s technicky sofistikovanější a tím nákladnější opravou vozidel,“ podotkl Juráš.

Pocovidový nedostatek vozidel a jejich rostoucí ceny způsobily zpomalení 3,3% růstu počtu vozidel pojištěných povinným ručením v roce 2021 na 2,2% nárůst v roce 2022.

Důležitým úkolem ČKP bylo i v roce 2022 vybrat prostřednictvím fondu zábrany škod (FZŠ) vhodné projekty na podporu bezpečnosti silničního provozu.

„Je neuvěřitelné, že za celou dobu fungování FZŠ rozdělila ČKP přes pět a půl miliardy korun,“ upřesnil dále.

Komise fondu zábrany škod pro rok 2022 rozdělila celkem 871,3 mil. Kč. Z toho připadá cca 542,6 mil. Kč na Hasičský záchranný sbor ČR, 189,3 mil. Kč na dopravněbezpečnostní projekty, 92,9 mil. Kč na Policii ČR a 46,5 mil. Kč na zdravotnické záchranné služby.

Fond zábrany škod se používá pro zábranu škod vznikajících provozem vozidel. Od 1. 1. 2014 spravuje Fond zábrany škod Česká kancelář pojistitelů, která je profesní organizací pojistitelů, jež jsou oprávněni na území České republiky provozovat pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla.

Pojišťovny, které jsou oprávněny provozovat na území ČR pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, odvádí 3 % z přijatého pojistného z pojištění odpovědnosti z provozu vozidla do Fondu zábrany škod.

Tyto finanční prostředky jsou rozdělovány mezi hasiče, záchranáře a subjekty realizující projekty vedoucí ke zvýšení bezpečnosti na silnicích. (sfr)


VÍCE O TÉMATU ČTĚTE ZDE:

Direct pojišťovna žádá nedoplatek za odchod ke konkurenci a vyhrožuje klientům vymahači

Direct pojišťovna vyhrožuje soudem k získání vymyšleného nedoplatku za povinné ručení

Direct pojišťovna odmítá odpovídat na dotazy médií a odvolává se na novinářský syndikát