Vláda schválila dohodu o obranné spolupráci Česka s USA. (Ilustrační foto)

Vláda schválila česko-americkou dohodu o obranné spolupráci (DCA). Dle premiéra tento fakt zvýší bezpečnost České republiky. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) dohoda umožní také intenzivní praktickou spolupráci mezi armádami ve vojenském vzdělávání i výcviku. 

Mělo by se jednat například o společné zajišťování obrany východního křídla NATO nebo o logistickou podporu spojeneckých aktivit.

Dohoda, kterou budou muset ještě schválit obě komory parlamentu a podepsat prezident, má také usnadnit případný pobyt amerických vojáků v České republice. Konkrétní pobyt nebo vznik americké základny v Česku zatím ale  neřeší.

Dokument se zabývá všemi relevantními tematickými oblastmi, které by mohly souviset s možnou přítomností amerických vojáků v ČR nebo spoluprací amerických a českých ozbrojených sil na našem území.

Zaobírá se například ochranou životního prostředí, provozem motorových vozidel americkými vojáky a jejich rodinami i postavením dodavatelů amerických ozbrojených sil nebo osvobozením amerických vojáků od daní a cel v ČR.

Smlouvu DCA nebo její ekvivalent má s USA z 30 aliančních zemí uzavřeno 24 států. Kromě České republiky o ní jedná i Dánsko a v souvislosti se vstupem do NATO je v přípravě i u Finska a Švédska.

Z východních členů Aliance je ČR poslední zemí, která nemá dosud podobnou dohodu uzavřenou. (at)