starý dům

Deficitní Česko zvýší dotace lidem: Bude jim financovat renovace domů. (Ilustrační foto)

V Česku jsou tisíce prázdných nemovitostí, ale stavějí nové a tím zabírají další půdu. Stát chce podpořit lidi, kteří nevy­užívané domy opraví, i když nemají peníze. Nově by měla být zavedena dotace komplexní renovace takzvaně domů po babičce.

Oznámil to ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).

Dotace na bytové domy se budou se týkat tzv. nízkopříjmových, ať už v domech se společenstvím vlastníků, s družstvy, nebo vlastněných fyzickými či právnickými osobami. A spe­ciálně nízkopříjmových rodin.

Dotace s názvem Oprav si dům po babičce by měla cílit na mladé rodiny.
V obcích a městech se nacházejí tisíce nemovitostí, které nejsou obydleny. Ministerstvu životního prostředí jde o to, aby se dál zbytečně nezastavoval zemědělský půdní fond novými stavbami, které vyžadují  další kilometry chodníků, silnic, kanalizací, veřejného osvětlení, které musí potom obce a města udržovat.

Nová podpora by měla sloužit k tomu, aby si lidé nevy­užívané domy opravili, i když momentálně nemají peníze. Zároveň by měly být zatepleny a ideálně získat i fotovoltaické panely nebo tepelné čerpadlo.

Pobídky pro rekonstrukci budou kombinací dotací na energetické úspory a půjček na renovaci domu. Konkrétní parametry by měly být dle Hladíka upřesněny v následujících týdnech a měsících.

Systém záloh byl již odzkoušen v projektu Nová zelená úsporám light, v jehož rámci si mohli nízkopříjmové domácnosti zateplit dům.

„Funguje to velmi dobře, takže chceme tuto možnost předfinancování nabízet dále. Doposud musel žadatel zrealizovat projekt a pak až dostal dotaci od státu. V budoucnu dostane aspoň část peněz předem.“, zmínil Hladík.

Půjčky by měly být poskytovány ze Státního fondu životního prostředí nebo z půjčky České republiky, lze také zapojit bankovní sektor.

Půjčka České republiky by mohla jít z Národního plánu obnovy. To znamená ze zdrojů, které má k dispozici Evropská unie na půjčky jednotlivým členským státům. (at)