Ministr Rakušan: Česká pošta se letos na konci roku může dostat do insolvence. (Ilustrační foto).

Pokud Česká pošta nenastartuje transformační kroky, může se ke konci roku dostat do insolvence. Varoval před tím ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Za rok 2022 státní pošta vykázala ztrátu ve výši 1,5 miliardy korun.

Ministerstvo vnitra společně s vedením České pošty připravuje transformační projekt, který bude spočívat v rozdělení firmy na státní podnik zajišťující základní služby objednávané státem a na komerční část poskytující balíkové služby nebo logistiku.

Do poloviny letošního roku by měly být schváleny základní transformační dokumenty. Na podzim by mělo začít rozdělování podniku.

V rámci přípravy na transformaci již dal Český telekomunikační úřad (ČTÚ) do připomínkového řízení návrh na snížení minimálního počtu poboček pošty z 3200 na 2900. Pobočky by se neměly rušit v místech, kde je pouze jediná pošta, ale naopak spíše ve větších městech, kde je více pošt.

Nemělo by to však znamenat snížení dostupnosti služeb, protože pošta bude hledat jiné cesty obsluhy, například rozvoj sítě partnerů.

Rakušan plánuje společně s ministerstvem financí a průmyslu a obchodu najít model financování, který by poště pomohl překlenout následující dvouleté transformační období.

V roce 2025 by již pošta měla být zcela rozdělena s tím, že komerční část bude v zisku.

V rámci rozdělení podniku bude podle ministra nutné nalézt funkční finanční model pro část zajišťující základní služby, které si objednává stát, k nim patří doručování psaní nebo důchodů na celém území ČR nebo dostupnou pobočkovou síť.

Zároveň by ale obě části podniku měly přijít s novými moderními službami, například on-line objednávkou zásilek nebo možnosti zarezervovat si návštěvu pobočky elektronicky na vybraný čas.

V posledních letech je Česká pošta ztrátová. Předloni snížila ztrátu o polovinu na 681 milionů korun. Před tím vykázala propad 1,37 miliardy korun.

Loni získala po schválení Evropskou komisí úhradu nákladů na poskytování základních služeb od státu za poslední čtyři roky ve výši šest miliard korun. Finance musela z velké části použít na splacení provozních úvěrů. (sfr)