Čistý zisk Fio banky rekordně vzrostl na více než 4,3 miliardy Kč.

Banky v Česku loni celkem vydělaly rekordních 104 miliard korun. V roce 2022 vytvořily podle předběžných výsledků čistý zisk 104,1 miliardy Kč, což proti roku 2021 představuje nárůst o 35,1 miliardy korun.

Vyplynulo to z dat České národní banky.

Zisk bank a spořitelen v Česku loni poprvé v historii překonal hranici 100 miliard korun. Dosud nejvyššího zisku dosáhly tuzemské banky a spořitelny v roce 2019, a to 89,7 miliardy korun.

Banky v loňském roce těžily z vysokých úrokových sazeb. Centrální banky zvyšováním úrokových sazeb bojují proti inflaci a kvůli inflaci a inflačním očekáváním stoupají také tržní úrokové sazby. To se příznivě promítá do ziskovosti bank, neboť to navyšuje úrokové marže, a tedy úrokové výnosy.

Největší banky v ČR budou od letošního roku platit daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. T

en odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií.

Zisk Fio banky za rok 2022 dosáhl rekordních 4,3 miliardy Kč, což je o 2 miliardy více než rok předchozí. 

Zisk Fio banky za rok 2022 dosáhl rekordních 4,3 miliardy Kč, což je o 2 miliardy více než rok předchozí.

„Rok 2022 byl opět náročný a plný změn, a my jsme se ho snažili všem našim stávajícím i novým klientům, přicházejícím také z Ukrajiny, co nejvíce usnadnit. Začali jsme bez poplatku vydávat Visa karty, se kterými mají klienti neomezené výběry zdarma po celém světě.“

„Zvyšovali jsme úroky na spořicích účtech i termínovaných vkladech, pro běžné občany i právnické osoby. Spustili jsme bankovní identitu pro služby státu, pořádali investiční semináře pro veřejnost a vylepšovali mobilní Smartbanking,“ uvedl obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha.

Fio bance se také dařilo z hlediska zvýšení bilanční sumy i objemu vkladů. Bilanční suma činila ke konci roku téměř 230 miliard Kč, což značí meziroční nárůst o 6,8 %. Objem vkladů dosáhl 212,2 miliard Kč, při meziročním zvýšení o 4,2 %.

Čistý zisk rostl rekordně a opět se oproti předchozímu roku prakticky zdvojnásobil. Zejména díky růstu úrokových sazeb a prozatím nižším nákladům na riziko, překonal 4 miliardy Kč.

Doposud nejvyšší roční zisk banky také znamená nejvyšší částku daně z příjmu právnických osob, kterou banka odvede do státního rozpočtu, která by dle předběžné účetní závěrky měla být přes 600 milionů Kč. (at)