Někteří dodavatelé zlevňují energie pod vládou stanovený cenový strop. (Ilustrační foto - redakční koláž).

Někteří dodavatelé zlevňují energie pod vládou stanovený cenový strop. Levněji, než je vládní strop, už energie nabízejí firmy E.ON a innogy. Ceny na burze se již několik týdnů drží pod vládním cenovým stropem, který má v roce 2023 chránit tuzemské spotřebitele před neúměrně vysokými cenami energií.

Někteří dodavatelé začínají na burzovní pokles cen reagovat zlevňováním i ve svých nových cenících.

Firma innogy snížila ceny dodávek pro nové zákazníky a pro ty, kterým končí fixované smlouvy. Nový ceník garantuje fixovanou cenu samotného plynu na jeden rok.

Ta je podle ceníku firmy ve srovnání se stropem, který vláda nastavila na 2500 Kč bez DPH, o 250 korun nižší.

Firma uvedla, že lednový pokles cen plynu na velkoobchodních trzích už aktuálně umožňuje nabízet dodávku plynu pod cenovým stropem, který platí od začátku roku.

Rodina, která plynem vytápí průměrný domek, by s novou nabídkou měla oproti cenovému stropu ušetřit ročně tři a půl tisíce korun. innogy zatím stále nabízí jen smlouvy na 12 měsíců.

Za jednu megawatthodinu samotného plynu u ní zákazníci zaplatí 2290 Kč bez DPH, pokud plyn používají pouze k vaření. Pokud jej používají i pro vytápění, klesá cena na 2250 Kč bez DPH. K uvedené ceně se však ještě připočítávají regulované položky.

E.ON na 3 roky

Jako první začala od ledna letošního roku nabízet levnější energie než vládou stanovené maximum firma E.ON, a to jak u elektřiny, tak u plynu.

Domácnost se sazbou D02d, jež elektřinu využívá na svícení a běžné spotřebiče, zaplatí 4 746 korun za megawatthodinu silové elektřiny bez DPH, přičemž vládní strop, který platí domácnosti a firmy u ostatních dodavatelů, činí 5 000 korun bez DPH.

Při běžné spotřebě tří megawatthodin ročně by tak domácnost ušetřila 762 korun.

U plynu znatelně uspoří zákazníci se spotřebou přesahující 7,56 MWh. Za megawatthodinu u EONu dají 2 306 korun bez DPH, přičemž vládní cenový strop činí 2 500 Kč. Při roční spotřebě 15 MWh dosahuje úspora necelých tří tisíc korun.

Nové nabídky společnosti E.ON mají jedno společné – cena je fixovaná na tři roky.

Za aktuální pokles cen energií na burze může především teplejší počasí a snižování spotřeby. Průměrná cena elektřiny na spotovém trhu dosáhl v prosinci 6096 Kč za MWh. V lednu klesla na zhruba 3023 Kč za MWh. Plyn v lednu na burze stojí 66,7 eura za MWh, v prosinci to bylo 115,8 eura za MWh. (sfr)