Velkoobchodní cena plynu dále klesá. Dodávka pro Evropu je nejlevnější od prosince 2021. (Ilustrační foto)

Velkoobchodní cena plynu dále klesá. Dodávka pro Evropu je nyní nejlevnější od prosince 2021. V pondělí 16. ledna klesla na burze v Rotterdamu pod hranici 60 eur (1440 Kč) za megawatthodinu (MWh). Plyn je tak na burze nejlevnější za více než rok. Naposledy se cena plynu na této úrovni pohybovala v prosinci 2021, tedy ještě před ruskou vojenskou invazí na Ukrajinu.

Důvodem trvalého poklesu ceny plynu jsou zejména teplé počasí a dostatek dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG).

Vpondělí dopoledne se jedna megawatthodina plynu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Rotterdamu prodávala za 59 eur. Proti pátku klesla o zhruba 7 %.

Ještě na začátku letošního roku stála megawatthodina plynu přibližně 77 eur (1850 Kč). Začátkem prosinec roku loňského to bylo více než 130 eur (3120 Kč).

Následně však cena začala klesat, a to zejména díky teplému počasí. Plynové zásobníky v Evropské unii zůstávají naplněné z více než 80 procent.

Oproti situaci na začátku roku 2021 však i nadále uzůstáva cena plynu na TTF výrazně vyšší. Tehdy se prodávala za méně než 20 eur (480 Kč) za MWh.

Pozitivní vliv na snižování ceny má nyní i dostatek dodávek LNG ze zámoří. Díky slabší poptávce v Asii totiž Evropa nadále zůstává hlavní importní stanicí pro exportéry LNG ze zámoří.

Cena plynu na burze se tak v současné době nachází pod úrovní vládou stanoveného stropu, který v České republice činí 2500 Kč za MWh. (sfr)